› bieżące
12:40 / 29.11.2015

Debata, która przyciągnęła... 5 osób. Pięć

Debata, która przyciągnęła... 5 osób. Pięć

fot. Bartłomiej Ryś

Na naszych łamach zapowiadaliśmy otwartą debatę w Ratuszu Staromiejskim, która miała sprowokować dyskusję na temat tego, czy Wojciech Cejrowski powinien zostać Honorowym Obywatelem Elbląga. Około godziny 13:00 do Ratusza przybyliśmy i my. Na sali było łącznie 5 osób w tym m.in. dwóch dziennikarzy, przedstawiciel jednej z partii oraz sam wnioskodawca.

Po naszym artykułem z zapowiedzią debaty pojawiło się mnóstwo krytycznych komentarzy. U konkurencji swego czasu – jeszcze więcej. Niestety, po raz kolejny Czytelnicy elbląskich portali udowodnili, że swoje zdanie potrafią wyrazić tylko i wyłącznie poprzez anonimowy komentarz pod artykułem. Trudno im przyjść na otwartą debatę i porozmawiać z samym wnioskodawcą, który z uwagą słuchał dość gorzkich słów krytyki pod swoim adresem.

Przejdźmy do meritum: skąd pomysł, aby Wojciech Cejrowski został Honorowym Obywatelem Elbląga?

Pomysłodawca, Mariusz Lewandowski, tłumaczy, że wszystko ma swoje podstawy w pewnym materiale, użytym jeszcze w czasie kampanii referendalnej, w którym padają słowa Cejrowskiego kompletnie wyjęte z kontekstu. Materiał jest zmontowany tak, jakoby Cejrowski wypowiadał się o ówczesnych władzach Elbląga, co jest oczywiście kłamstwem. Lewandowski na debacie pokazał oryginalny materiał, z którego pochodzi wypowiedź, jak i materiał zmontowany. Do dziś nie wiadomo kto ten materiał zmontował ani kto go opublikował w internecie. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga byłoby, w zamyśle autora wniosku, zadośćuczynieniem za wyrządzone krzywdy Cejrowskiemu.

Jedna z osób, słusznie zresztą, zauważyła, że zadośćuczynienie nie jest powodem, dla którego Elbląg powinien nadawać ten zaszczytny tytuł. Wnioskodawca tłumaczył, że byłaby to również promocja dla Elbląga. Jego zdaniem, podobnym zabiegiem „marketingowym” było nadanie tego tytułu Lechowi Wałęsie i papieżowi Janowi Pawłowi II.

Jeden z nielicznych gości debaty nie odpuszczał. Zaznaczył, że na stronie www i profilu fb Cejrowskiego nie ma choćby wzmianki o tym, że znany podróżnik urodził się w Elblągu.

- Ciężko będzie przekonać czytelników mojego portalu do tego, aby byli „za” takim wnioskiem – twierdził.

Jednym z argumentów Lewandowskiego był fakt, że Wojciech Cejrowski ślub ze swoją pierwszą żoną wziął w Elblągu. Sam przyznał, że z Cejrowskim na temat Honorowego Obywatela Elbląga jeszcze nie rozmawiał. Na pytanie o konkretne zasługi Cejrowskiego dla miasta, nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć.  

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wojciech Cejrowski Honorowym Obywatelem Elbląga? Debata!

27.11.2015 komentarzy 23

Już jutro, 28 listopada o godzinie 12:00, w gościnnych murach Ratusza Staromiejskiego odbędzie się otwarta debata w sprawie nadania godności Honorowego Obywatela...

Wojciech Cejrowski: Elbląg to nie „moje miasto”

02.12.2015 komentarzy 28

W miniony weekend informowaliśmy o otwartej debacie, która dotyczyła nadania tytułu Honorowego Obywatela Elbląga dla znanego i kontrowersyjnego...