Debatowali na temat problemów, ale czy znajdą kompromis?
fot. Ryszard Siwiec
Osoby starsze zazwyczaj czują się najbardziej pominiętą społecznością w mieście. Ważnym jest zatem wysłuchanie problemów z jakimi muszą borykać się na co dzień i znalezienie wspólnych udogodnień we współpracy z samorządami. Tego podjęła się Elbląska Rada Seniorów, która wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” otworzyła dziś konferencję w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha.
W kwietniu 2014 r., Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę” roku ogłosiło konkurs „ZOOM na Rady Seniorów” polegający na zorganizowaniu wśród seniorów konsultacji dotyczących inwestycji w przestrzeni publicznej. Do udziału w konkursie zostały zaproszone Rady Seniorów, które mogą poszczycić się dobrą współpracą z samorządem lokalnym. Gmina Miasto Elbląg w partnerstwie z Elbląską Radą Seniorów została jednym z trzech laureatów. „Zoom na Radę Seniorów” pozwala poczuć osobom starszym, że oni również mają wpływ na własne otoczenie, a wszelkie niedogodności można rozwiązywać za pomocą dialogu z samorządami.
Ten projekt po raz kolejny udowodnił, że elbląscy seniorzy to osoby aktywne, które chcą działać nie tylko na rzecz swojego środowiska, ale i całego miasta
– mówił na spotkaniu Witold Wróblewski, prezydent Miasta Elbląga.
Seniorzy w naszym mieście borykają się z wieloma problemami. Kilkukrotnie podnoszono temat braku ławek i źle utrzymywanej infrastruktury zarówno dla osób starszych jak i niepełnosprawnych. Dzisiejszy dialog między Elbląską Radą Seniorów a samorządami ma pomóc rozwiązać te trudności i wypracować wspólne kompromisy. Z kolei Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprojektuje przestrzeń publiczną i społeczną, która będzie przyjazna dla osób starszych.
Są również rzeczy, które wspólnymi siłami udało się już osiągnąć.
Z inicjatywy Elbląskiej Rady Seniorów został opracowany i przyjęty program pod nazwą Elbląska Karta Seniora proponująca ulgi i preferencje. Kilkanaście podmiotów prywatnych podjęło ten temat z czego się bardzo cieszę. W ten sposób osoby starsze mają możliwość korzystania z usług z bonifikatami
– dodał Prezydent Miasta.
Witold Gintowt-Dziewałtowski, senator powołał się na konstytucyjne prawo, by podkreślić, że o osobach najstarszych nie można zapominać. - Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Nie ma odróżnienia na młodych starych, mądrzejszych czy głupszych. Wszyscy wobec prawa są równi i mają prawo do równego traktowania. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym z jakiejkolwiek dziedziny – podsumował.