› bieżące
15:00 / 05.02.2014

Debatowali nad Strategią Rozwoju Elbląga

Debatowali nad Strategią Rozwoju Elbląga

fot. Bartłomiej Ryś

-Tworząc dokument pn.: „Strategia rozwoju Elbląga 2020+” dążono do tego, aby odzwierciedlał aspiracje elblążan względem ich miasta. Dlatego od samego początku procesu aktualizacji wprowadzono mechanizmy partycypacji społecznej. Były to zarówno konsultacje społeczne dokumentów, jak też powołanie Zespołu ds. opracowania „Strategii rozwoju Elbląga 2020+”, w skład którego weszło 80 osób – przedstawicieli zarówno władz i urzędu miejskiego, jak i różnych środowisk życia społeczno-gospodarczego Elbląga. Do współpracy zaproszeni zostali także przedstawiciele okolicznych jednostek samorządu terytorialnego - mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk podczas wczorajszych konsultacji z radnymi nad dokumentem pn. "Strategia Rozwoju Elbląga 2020+".


Przy projektowaniu strategii starano się pamiętać, że Elbląg odniesie sukces nie tyle w związku z posiadaniem dobrej strategii, lecz jedynie, jeżeli będzie zdolny do skutecznej realizacji zapisanych w niej działań. Mając to na względzie, dążono do ich racjonalnego formułowania, bazując na różnorodnym doświadczeniu członków Zespołu. Nie bez znaczenia dla jakości niniejszego dokumentu jest fakt, że prace nad nim były prowadzone równolegle do „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do 2025” oraz do „Strategii rozwoju elbląskiego obszaru funkcjonalnego”, dzięki czemu uwzględnia on kontekst otoczenia Elbląga i jego roli w regionie.

Oddając niniejszy dokument w Państwa ręce wyrażam nadzieję, że jego realizacja przyczyni się do tego, że o Elblągu w 2020 roku będziemy mogli powiedzieć, że jest „miastem w formie”, jak określono to w strategii - mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Współpraca międzynarodowa
- Dokument jest bardzo przemyślany, uważam jednak, że powinniśmy bardziej zaakcentować współpracę międzynarodową, która może przynieść nam wiele korzyści - mówił radny PiS Zdzisław Olszewski.

Dokument jest przejrzysty
- Zaproponowany dokument w mojej opinii jest przejrzysty, to jego cecha i zaleta - mówił radny SLD Henryk Horbaczewski. Trzeba go jednak jeszcze bardziej uwypuklić, i podkreślić, że naszym głównym celem jest zmniejszenie bezrobocia w naszym mieście -dodał Henryk Horbaczewski. Cieszę się, że dostrzeżono w tym dokumencie ważną rzecz, jaką jest budowa bloku operacyjnego w jednym ze szpitali, których organem prowadzącym jest gmina miasto Elbląg.Wreszcie odstąpiono od negacji Elbląskiego Parku Technologicznego, to oczywiste, że należy zrobić wszystko aby mógł się rozwijać. Bardzo ważnej jest to, że władze postawiły na rozwój portu.

- Pragnę wskazać, że zamierzamy w samej strategii zamieścić jeszcze zapisy dotyczące budowy przekopu. To dla nas element strategiczny i wiąże się z rozbudową portu - podkreślał prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Elbląg w formie
- Bardzo podoba mi się to hasło, nawiązuje to czasów, kiedy Elbląg był stolicą województwa - mówił radny SLD Ryszard Klim. W mojej opinii jednak powinny znaleźć się w dokumencie zapisy dotyczące zagospodarowania starego miasta - dodał Ryszard Klim.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego
- Dokument jest ważny i precyzyjny, uważam jednak, że powinien znaleźć się w nim także zapis dotyczący stworzenia w naszym mieście Centrum Powiadamiania Ratunkowego - wskazywał radny PO Michał Missan.

Prezydent Elbląga zdecydował, że w strategii znajdzie się zapis dotyczący stworzenia takiego Centrum.
W najbliższy poniedziałek, 10 lutego o godz. 16:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędą się konsultacje społeczne nad Strategią Rozwoju naszego miasta.

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%

Powiązane artykuły

Kibice piłkarscy czują się oszukani. W strategii brak zapisu na temat stadionu

06.02.2014 komentarzy 35

We wtorek odbyła się debata na temat projektu Strategii Rozwoju Elbląga 2020+. W dokumencie brakuje jednak zapisu na temat modernizacji stadionu piłkarskiego. Kibice...

Zdjęcia ilość zdjęć 14