› biznes
12:33 / 25.08.2019

Deklaracja PIT-36 w 2020 roku

Deklaracja PIT-36 w 2020 roku

PIT-36 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych, która służy wielu podatnikom, zaraz obok PIT-37. Jest drukiem, który umożliwia rozliczenie dużym profesjonalnym podmiotom specjalistycznym, jak i pojedynczym osobom fizycznym, pracującym na przykład w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Ustawodawca cały czas stara się uszczelniać system podatkowy w Polsce – jakie więc nowości i możliwości przewidział dla podatników PIT-36?

PIT-36 podatnicy i zasady ogólne

PIT-36 jest zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, służącym licznym podatnikom. Warto przypomnieć, że będzie dotyczyć i służyć przede wszystkim:

  • Podatnikom, którzy prowadzili działalność gospodarczą (pozarolniczą) opodatkowaną na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej;
  • Podatnikom, którzy prowadzili działy specjalne produkcji rolnej, również pod warunkiem opodatkowania na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej.

W tym również osobom, które osiągały przychody z najmu, podnajmu i działalności o podobnym charakterze, pod warunkiem opodatkowania na zasadach ogólnych. Ponadto także innych źródeł, jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 45 ust. 1 ma zastosowanie.

W związku ze zmianami prawnymi i możliwością odziedziczenia przedsiębiorstwa w spadku, ustawodawca wprowadził również specjalny formularz PIT-36S, który służy właśnie takim podmiotom (podatnikom będącym przedsiębiorstwem w spadku, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej).

Sposoby rozliczenia PIT-36 w 2020 roku

W zakresie praktycznym, PIT-36 można rozliczać samodzielnie (indywidualnie) lub z wspólnie z małżonkiem. Te zasady nie ulegną zmianom w przyszłym roku, nadal jednak będą obowiązywać określone warunki umożliwiające skorzystanie z tej preferencyjnej formy rozliczenia rocznego PIT 2020.

W sensie formalnym, w obecnym PIT 2019, podatnicy mieli możliwość rozliczenia deklaracji na dwa sposoby:

  1. Po pierwsze tradycyjnie, poprzez wybór papierowego formularza, podpisywanego odręcznie i składanego osobiście w urzędzie skarbowym, specjalnym urządzeniu – PITomacie lub za pomocą przesłania listu poleconego wyznaczonym operatorem pocztowym (Poczta Polska);
  2. Po drugie elektronicznie, poprzez pracę nad PIT online w specjalnym programie PIT, który mógł wygenerować odpowiednią e-deklarację i wysłać ją do organów podatkowych.

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, w PIT 2020 nastąpią pewne zmiany umożliwiające podatnikom jeszcze szerszy wachlarz usług księgowo–finansowych. Rozszerzane są możliwości komunikacji cyfrowej z organami podatkowymi. Tak jak do tej pory przy PIT 2020, pracować będą odpowiednie aplikacje i programy do PIT online 2020 (znane podatnikom jako e-PITY). Nowością jest jednak umożliwienie skorzystania z formuły Twój e-PIT, która do tej pory dostępna była tylko dla podatników PIT-37 i PIT-38. Z założenia, program ma polegać na tym, że deklarację wypełnia Krajowa Administracja Skarbowa, a podatnik ją jedynie sprawdza lub lekko modyfikuje.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%