› sport
11:45 / 29.06.2013

Delegaci podjęli decyzję, powstaje klub ZKS Olimpia Elbląg!

Delegaci podjęli decyzję, powstaje klub ZKS Olimpia Elbląg!

fot. Michał Kuna

Podczas wczorajszego walnego zebrania delegatów Olimpii 2004 została podjęta bardzo ważna decyzja. Powstał bowiem nowy klub – Związkowy Klub Sportowy Olimpia Elbląg. To bardzo ważny krok w historii elbląskiej piłki nożnej. Miejmy nadzieje, że przyniesie on chwałę zespołowi z naszego miasta.

„We wczorajszym dniu powstał klub ZKS Olimpia Elbląg, z siedzibą na ulicy Agrykola 8, w wyniku połączenia dwóch klubów – KS Olimpia Elbląg i Olimpia 2004. Miło jest nam zakomunikować, że marzenia wielu ludzi, pragnienia kibiców ziściły się. Od najbliższego sezonu będą te dwa kluby występować pod jednym nowym szyldem. Myślę, że to przyniesie nam wiele radości, szczęścia. Potrzebne do tego będzie dużo pracy, bo jak wiadomo za rok nastąpi reorganizacja II ligi. Będziemy jednak walczyć.” – tak swoje oświadczenie wygłasza były już prezes Olimpii Elbląg.

Nowym prezesem powstałego klubu będzie Paweł Guminiak. Skład zarządu tworzyć będą jeszcze trzej członkowie: Łukasz Konończk – wiceprezes, który będzie odpowiadać za piłkę seniorską czyli zespół II i IV ligi oraz oldboyów. Młodzieżą kierował będzie Jacek Perliński. Dariusz Kaczmarczyk będzie odpowiedzialny za systemy szkoleniowe i współpracę w tym temacie z poszczególnymi drużynami w klubie.

Szefem rady sponsorów będzie Maciej Romanowski, natomiast nowy dyrektor klubu to Krzysztof Romanowicz. Bardzo możliwe, że będzie wybrany rzecznik prasowy, ale nie jest jeszcze znane nazwisko takiej osoby.

„Od długiego czasu naszym celem była mocna i silna w Elblągu, żeby młodzież była szkolona na jak najwyższym poziomie. Dorośliśmy wspólnie do tej decyzji. W dzisiejszej sytuacji ekonomicznej, sytuacji miasta trudno jest działać kiedy jest kilka organizacji na podobnym poziomie sportowym i organizacyjnym. Chcemy by nowy klub był klubem z klasą, marką. Będzie to największy klub na Warmii i Mazurach, z dużym zapleczem młodzieży. Liczymy, ze będzie to przynosiło efekt. Pragniemy by główną siłą pierwszego zespołu w przyszłości byli wychowankowie, elblążanie i zawodnicy z okolicy, którzy dostali zaproszenie do trenowania w naszym klubie.” – tak decyzję o połączeniu obu klubów komentuje nowy prezes.

Organizacja klubu i cel na nowy sezon

Pierwszy zespół będzie występował w II lidze, rezerwy w IV i zespół oldboyów w B klasie. "Chcemy by oni także mogli rozsławiać nasz klub i czerpać radość z gry" - z uśmiechem dodaje nowy prezes.

Młodzież zagra między innymi w lidze centralnej juniorów. Łącznie w klubie będzie 11 grup młodzieżowych, wśród których 23 zespoły zostaną zgłoszone do rozgrywek w sezonie 2013/2014. Jest to liczba bardzo duża, ale wynika z około 500 trenujących zawodników. „Pragniemy pokazać elbląską szkołę trenerską w całej Polsce i młodzież, która będzie mogła się wypromować”- stwierdza prezes.

Nową Olimpią czeka ogrom pracy, jednak jak deklaruje zarząd, wszyscy w klubie będą walczyć, żeby było to sprawnie i skutecznie poukładane. „Postanowiliśmy zrobić to dla dobra piłki w Elblągu. Liczymy na przychylność, kibiców, sponsorów i władz miasta. Myślę, że to ewenement nawet w skali kraju, że pragnąc się rozwijać nie dzielimy klubów, tylko je łączymy. Przed nami trudnym moment czyli przyszłoroczne zmiany w lidze, ale razem podejmujemy wyzwanie. Pracą wielu osób jesteśmy w stanie osiągnąć sportowy sukces” – głośno dodaje prezes.

Trenerem II-ligowego zespołu w dalszym ciągu będzie trener Oleg Raduszko. Drugim trenerem zostanie Dariusz Kaczmarczyk, członek zarządu klubu. Jak mówi prezes Guminiak „nie jest to dla nas problem, że osoba z zarządu będzie przy zespole. To dla klubu nawet lepiej, bo Dariusz będzie miał dostęp do drużyny z dwóch różnych stron”.

Rezerwy w IV lidze poprowadzi Stanisław Fijarczyk. Zarówno dla piłkarzy z II ligi, jak i z IV - celem minimum jest utrzymanie się w swoich ligach.

Za drużyny dziecięce i młodzieżowe, do sekcji trampkarzy starszych włącznie będzie odpowiadać Janusz Buczkowski. „Nie oczekujemy od niego sukcesów sportowych tych drużyn, tylko rozwoju technicznego tych młodych talentów piłkarskich” – komentują prezes i wiceprezes.

Za juniorów starszych i młodszych odpowiadać będzie Buczkowski wraz z trenerem Raduszko, jednak decyzyjność w przypadku tych drużyn będzie miał zarząd klubu. Na tym szczeblu i poziomie sportowym liczyć się już będzie wynik, bowiem klub oczekuje by tacy zawodnicy coraz mocniej przygotowywali się do gry w pierwszym zespole KS Olimpia Elbląg.

Kondycja finansowa

Klub ma pewne zaległości finansowe, które są wynikiem gry przez jeden sezon w I lidze. Związane jest to z tym, że wówczas były podpisywane zbyt wysokie kontrakty z zawodnikami, które teraz trzeba unormować. Zarząd ZKS Olimpii będzie zmniejszał wysokość wynagrodzeń dla zawodników, a z niektórymi rozwiązywał kontrakty, jeśli to będzie konieczne. Jak twierdzi prezes klubu „na bieżące funkcjonowanie powinno nam pieniędzy jednak wystarczyć”.

Z wypowiedzi członków zarządu wynika, że zależy im by klub działał sprawnie i rozwijał się pod względem sportowym. Maja zaplanowane cele, które chcą sukcesywnie realizować. „Gdybyśmy nie widzieli możliwości rozwoju, to byśmy decyzji o połączeniu dwóch Olimpii nie podjęli. Widzimy, że nie ma sensu walczyć o kibiców i sponsorów w jednym mieście. Marzą nam się emocje, piękny stadion i wielu kibiców na trybunach” – wyraźnie stwierdza prezes Guminiak.

Baza sportowa

Po połączeniu obu klubów ZKS Olimpia dysponuje obecnie dużym zapleczem sportowym. Ma bowiem do swojej dyspozycji 3 stadiony – największy na Agrykola, a pozostałe dwa na Moniuszki i Skrzydlatej. II-ligowy zespół będzie grał na Agrykola, IV-ligowe rezerwy na Moniuszki i Skrzydlatej, podobnie jak reszta grup piłkarskich. Na Agrykola będzie również grać Concordia Elbląg, dlatego też konieczne jest przed nowym sezonem poprawienie stanu murawy, by mogła ona wytrzymać trudy nadchodzącego sezonu.

Na wczorajszym zebraniu delegatów, został również zaktualizowany statut nowego klubu, w którym widnieje zapis, że zarząd może liczyć od 2 do 5 członków. Jest ich obecnie czterech. „Ostatnie miejsce niewykluczone, że zajmie ktoś ze strony sponsorów lub osoba chętna, która będzie chciała się mocno zaangażować w działalność klubu. Nie zamykamy przed taką osobą drogi” – dodaje wiceprezes.

Jak już wspomnieliśmy we wczorajszym artykule dotyczącym terminarza spotkań II ligi, sezon rusza 27/28 lipca. „W rundzie jesiennej z zespołami, do których mamy dość daleko zagramy u siebie. Trochę nas to cieszy, bo jak wiadomo dopiero startujemy wspólnie jako jeden klub, więc przyda nam się trochę oszczędności kosztów. Mimo to wymagania przed zespołem będą spore. Na pewno plusem dla nas przed startem sezonu jest to, że do II ligi nie dołączają mocni spadkowicze z I ligi. Dodatkowo CWKS Resovia Rzeszów nie otrzymała licencji, więc jeden groźny konkurent odpadł. Oprócz tego Unia Tarnów nie otrzymała licencji. Jest kilka słabszych klubów jak choćby Siarka Tarnobrzeg czy Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Celem oczywiście jest utrzymanie się w lidze i pierwszy krok ku temu zaczniemy już od pierwszego meczu” - dodaje wiceprezes Konończuk.

Pierwszym poważnym testem dla drużyny będzie mecz Pucharu Polski, który rozegrany będzie 13 lipca na Agrykola 8. Serdecznie zapraszamy sympatyków klubu na trybuny na mecz z Chrobrym Głogów. Olimpia Elbląg pragnie dojść tak jak w poprzednich latach co najmniej do 1/16 finału. To byłby sukces tego zespołu.

Roszady w składzie

Pewne jest, że w nowym sezonie w drużynie nie będzie Nadijewskiego, Broniarka, z którymi rozwiązano kontrakty. Za porozumieniem stron klub rozstał się ze Skokowskim i Sedlewskim. Bardzo prawdopodobne jest, że odejdzie również bramkarz Rogaczow. „Niedługo jedzie na testy do drużyny z jednej z wyższych lig. Rozegrał bardzo dobry sezon, dlatego też nie chcemy blokować mu możliwości rozwoju i zezwoliliśmy na te testy”. Drugim trenerem nie będzie już Szymon Szałachowski, którego jak wspomnieliśmy zastąpi Dariusz Kaczmarczyk. Nie są planowane wzmocnienia zawodnikami z innych klubów. Planujemy do drużyny dołączyć zawodników, którzy wyróżniali się w Olimpii 2004”. Kilka propozycji otrzymał również filar defensywy – Lewandowski. Ma jednak jeszcze przez rok ważny kontrakt, „dlatego w kolejnym sezonie będzie ostoją naszej drużyny” – tak temat zmian w składzie wyjaśnia Konończuk.

Co o połączeniu klubów myślą sponsorzy?

W tej kwestii wypowiada się wiceprezes: „Jak byłem prezesem nikt mi nie mówił, że to będzie zła decyzja. Czułem nawet pewien nacisk ze strony sponsorów, by do tego doszło. Władze miasta też tego oczekiwały”.

Na końcu dzisiejszej konferencji o krótkie podsumowanie swojej prezesury w Olimpii Elbląg pokusił się również Łukasz Konończuk. „Cieszę się ogromnie, że byłem prezesem Olimpii. Byłem nim przez 3 lata i 2 miesiące. Dziękuję wszystkim zawodnikom, trenerom, których w trakcie tych lat było tylko pięciu, wszystkim współpracownikom w klubie, kibicom, sponsorom za wsparcie i obecność ze mną i klubem przez te lata. Miałem możliwość dowodzić zespołem w II lidze, ale również po wielu latach w I lidze. Za moich czasów zespół rozegrał 111 spotkań, z których wygrał 36, tyle samo przegrał i odnotował 39 remisów. Bilans jest więc jako średni remis. To był trudny okres, ciężkie psychiczne obciążanie. Myślę, że dałem radę. Ze swoim doświadczeniem będę chciał pomóc w nowym klubie. Olimpię mam w sercu w dalszym ciągu, więc będą o nią mocno walczył. Marzy mi się nowy stadion. Pierwsze podwaliny już są, w postaci nowej ZKS Olimpii. Teraz tylko praca, praca, praca i ja wierzę, że ten stadion powstanie.”

Podobnie jak i zarząd klubu ZKS Olimpia Elbląg mamy dużą nadzieję, że jest to bardzo dobra decyzja dla piłki nożnej w naszym mieście. Liczymy, że dzięki temu o Elblągu w przyszłości będzie głośno, że nie będziemy zapomniamym miejscem na piłkarskiej mapie Polski, tylko zapiszemy się na niej już na stałe, szczególnie pod względem sukcesów sportowych. Tego właśnie życzymy nowemu klubowi!

13
4
oceń tekst 17 głosów 76%