› bieżące
08:01 / 16.02.2021

Depilacja laserowa – czy to zabieg dla każdego?

Depilacja laserowa – czy to zabieg dla każdego?

Z depilacji laserowej korzysta coraz więcej kobiet i mężczyzn. W zasadzie nie ma lepszego sposobu na pozbycie się zbędnego owłosienia, ponieważ tylko zabieg laserowy usuwa włos w całości (wraz z cebulką i mieszkiem włosowym) i pozwala na uzyskanie trwałych rezultatów. Kiedy laserowa depilacja jest dobrym pomysłem, a kiedy lepiej pozostać przy tradycyjnych metodach usuwania owłosienia? Podpowiadamy.

Depilacja laserowa – wskazania i przeciwwskazania

Depilację laserową można wykonać w obrębie każdej części ciała, która sprawia dyskomfort spowodowany nadmiernym owłosieniem. Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na depilację laserową nóg. Epilacja polecana jest też w przypadku miejsc najbardziej wrażliwych, narażonych na podrażnienia podczas tradycyjnych metod usuwania owłosienia. Depilacja laserowa bikini, pach, twarz lub okolic sutków jest bezpieczna i raz na zawsze eliminuje problem krostek po goleniu czy wrastających włosków. Zapobiega też zapaleniu mieszków włosowych.

Ale nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw laseroterapii. Wśród przeciwwskazań do depilacji laserowej należy wymienić m.in.:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • obszerne poparzenia skóry,
 • łuszczycę,
 • bielactwo,
 • cukrzycę,
 • epilepsję,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • stosowanie kremów i maści na bazie retinolu,
 • zażywanie leków i ziół światłouczulających.

Epilacja laserowa a jasne włosy

Usuwanie owłosienia laserem możliwe jest dzięki temu, że energia lasera reaguje z melaniną (barwnikiem zawartym we włosach). W efekcie światło lasera niszczy włos całkowicie – łącznie z cebulką i mieszkiem włosowym. Jeszcze do niedawna depilacja laserowa była zabiegiem nieosiągalnym dla osób o jasnych włosach, ponieważ starszego typu urządzenia reagowały tylko na wysokie stężenie barwnika. Nowoczesne lasery do depilacji przezwyciężyły tę przeszkodę. Przykładem jest laser Motus, który przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki używany jest właśnie do usuwania bardzo cienkich i jasnych włosów. Dzięki wysokiej mocy, krótkim impulsom oraz szybkiej i efektywnej absorpcji melaniny usuwanie owłosienia laserem Motus jest skuteczne nawet w przypadku włosów blond i siwych.

Usuwanie owłosienia laserem – przygotowanie, zabieg i efekty

Na depilację laserową najlepiej jest wybrać się do kliniki medycyny estetycznej. W takim miejscu zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego kosmetologa, nie ma więc mowy o braku profesjonalizmu.

Przygotowania do epilacji laserowej należy rozpocząć nawet miesiąc przed planowanym zabiegiem. O tym trzeba pamiętać:

 • Przez kilka tygodni przed pierwszą epilacją oraz w trakcie serii zabiegów nie można opalać skóry – depilacja laserowa na świeżej opaleniźnie jest niebezpieczna. Nie można też korzystać z solarium ani stosować samoopalaczy.
 • Około dwóch tygodni wcześniej należy odstawić leki i zioła o działaniu światłouczulającym, np. dziurawiec i nagietek.
 • Dzień przed epilacją lub tego samego dnia rano trzeba dokładnie ogolić obszar, na którym będzie przeprowadzany zabieg. Włoski należy usunąć za pomocą maszynki do golenia, uważając, żeby nie podrażnić skóry. 
 • W dniu zabiegu zrezygnuj z balsamów do ciała, kremów do twarzy i makijażu.

Depilacja laserowa wykonywana jest na skórze pokrytej olejkiem lub żelem, co ułatwia ruch głowicy po skórze. W zależności od rodzaju lasera wykonywane są albo pojedyncze „strzały” światłem lasera, albo płynne ruchy po powierzchni skóry. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Nowoczesne lasery do depilacji wyposażone są w systemy chłodzenia, co pozwoliło na prawie całkowite zniwelowanie odczuć bólowych.

Epilację laserową, dla uzyskania pożądanych efektów, należy powtórzyć od 4 do 8 razy. Liczba i częstotliwość zabiegów zależą od: rodzaju użytego lasera, depilowanego obszaru oraz grubości i koloru owłosienia. Plan laseroterapii ustala kosmetolog.

Jeżeli zastanawiasz się, czy laserowe usuwanie owłosienia jest odpowiednim zabiegiem dla Ciebie, umów się na konsultację ze specjalistą w Klinice Miracki Warszawa.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%