Depilacja laserowa – gładka skóra na zawsze
fot. db
Coraz częściej kobiety korzystają z zabiegów depilacji laserowej. Po kilku takich zabiegach nie ma potrzeby codziennego usuwania niechcianych włosków za pomocą maszynki do golenia lub wyrywania. Po depilacji tradycyjnymi metodami pojawiają się wrastające włoski, podrażnienia i przebarwienia. Laser diodowy Light Sheer jest urządzeniem do depilacji, które niszczy włos raz na zawsze. Taki zabieg nie tylko usuwa włosy na stałe, ale również leczy skórę. Dermatolog Danuta Dąbrowska wyjaśnia, na czym polega zabieg i dlaczego depilacja laserowa ma aż tyle zalet i rosnącą rzeszę jej zwolenniczek.
Na czym polega laserowe usuwanie owłosienia?
Depilacja laserowa, inaczej epilacja, polega na usunięciu niechcianych włosków bezpowrotnie. Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę czyli barwnik mieszków włosowych. Jeśli włos jest ciemny np. czarny lub brązowy zawiera dużo barwnika, wówczas wiązka laserowa jest pochłaniana przez „cebulkę włosa” i niszczy ją całkowicie. To powoduje zanik komórek macierzystych mieszków włosowych i włosy tracą zdolność odrostu a „cebulki” całkowicie zanikają w skórze.
Ile potrzeba zabiegów, aby usunąć niechciane włoski na stałe?
Potrzeba średnio 3-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni w przypadku pach, bikini i twarzy, a w przypadku nóg co 2-3 miesiące. Jeśli zabiegi są w większych odstępach to nie znaczy, że depilacja będzie mniej skuteczna. Za każdym razem bowiem daną partię włosów usuwamy na zawsze. W moim gabinecie dermatologicznym pacjentki, które mieszkają za granicą korzystają z epilacji czasami 1 raz w roku podczas pobytu w Polsce. Między zabiegami usuwają włosy tradycyjnymi metodami.
Dlaczego więc jednorazowa depilacja laserowa nie daje nam długotrwałego efektu?
Konieczność wykonania kilku zabiegów depilacji podyktowana jest tym, iż nie wszystkie włosy rosną równocześnie. W danej chwili w okresie wzrostu jest około 20-30% włosów. Laser usuwa tylko włosy, które widzimy, czyli tylko te możemy ogolić. Mieszki włosowe będące w spoczynku tzw. „uśpione cebulki” nie absorbują promieniowania i wyrastają w późniejszym okresie (za 4-12 tygodni), wtedy powinno przeprowadzić się kolejny zabieg laserem. Zwykle po pierwszym zabiegu depilacji laserem Light Sheer usuwamy około 30 proc. owłosienia. A po 3-5 zabiegach można na stałe usunąć 80-92 proc. włosków.
U kogo można włoski usunąć na zawsze?
U wszystkich pacjentów, którzy mają ciemne włosy tzn. czarne i brązowe. Laser do depilacji działa na barwnik włosa, dlatego tylko ciemne włosy można zniszczyć całkowicie. Włosów blond, siwych i rudych nie udaje się usunąć laserem.
Jakie są minusy laserowego usuwania owłosienia?
Niestety Panie z jasnymi włoskami, blond, siwymi lub rudymi nie uzyskają efektu, gdyż laser nie działa na jasne włosy. U osób z zaburzeniami hormonalnymi całkowite usunięcie owłosienia na twarzy może być utrudnione. Pod wpływem hormonów, a czasem innych czynników np. genetycznych, włosy cienkie zwane „meszkiem”, które pokrywają całą naszą twarz, mogą przekształcić się w gruby czarny włos. Wówczas dodatkowe zabiegi depilacji przeprowadza się po kilku latach. Poprzednie zabiegi są skuteczne, bo usunięte wcześniej owłosienie nie odrasta, ale wytwarzają się całkowicie nowe włoski. Sytuacja ta dotyczy szczególnie twarzy. Laser nie zapobiega wytwarzaniu nowych włosów. Dodatkowym minusem depilacji jest to, że nie można wykonywać tych zabiegów na opalonej skórze, ponieważ zabiegi są wówczas nieskuteczne, a barwnik opalonej skóry pochłania promienie lasera i skóra może się podrażnić, a nawet oparzyć.
Od czego zależy skuteczność depilacji laserowej? Skuteczność i ilość zabiegów usuwania owłosienia zależy przede wszystkim od:
· Grubości i koloru włosów
· Depilowanej okolicy
· Koloru skóry tzw. karnacji
Najlepsze okolice do depilacji to bikini, pachy, łydki. Jedna z moich pacjentek 16 lat temu poddała się w Warszawie zabiegom depilacji laserowej, a po tych wielu latach wyrosły jej zaledwie 2 włosy na łydkach. Idealna osoba do depilacji to taka, która ma ciemny włos i jasną skórę. Wówczas możliwe jest usunięcie do 95-98% owłosienia. Pozostają włoski jasne, cienkie, które nie są już widoczne.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze gabinetu do depilacji?
Jeśli decydujemy się na trwałe usuwanie owłosienia, warto upewnić się czy gabinet wykonujący ten zabieg posiada rzeczywiście laser czy urządzenie IPL, VPL. Urządzenia IPL (Intense Pulsed Light) są często reklamowane jako lasery, a są to jednak lampy ksenonowe, emitujące światło mające zdecydowanie mniejszą skuteczność. Według moich pacjentek włosy po fotodepilacji IPL odrastają nawet po 10 i więcej zabiegach. Lasery działają wybiórczo na mieszek włosowy. IPL natomiast wysyła szeroką wiązkę światła, która również rozgrzewa tkanki okoliczne, nie działa wyłącznie na włos.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem bezwzględnie nie opalać się na słońcu oraz solarium. Nie stosować samoopalaczy. Wiązka światła niszcząca włos najskuteczniej działa przy jasnej karnacji. Przed depilacją nie wolno również stosować leków uczulających na słońce i ziół o podobnym działaniu np. dziurawca lub nagietka. Również na 4 tygodnie przed zabiegiem nie powinno się usuwać włosów woskiem, pęsetą, depilatorem. Można natomiast golić włosy maszynką lub przycinać nożyczkami przy skórze. Nie ma potrzeby zapuszczać włosów, aby były długie, ponieważ przed zabiegiem skórę należy ogolić 1 dzień wcześniej w przypadku nóg, bikini i pach.
Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu laserowego usuwania owłosienia?
Po pierwsze depilacja laserowa to zabieg, który powinien być poprzedzony konsultacją lekarza dermatologa, który oceni stan skóry, dobierze odpowiednie parametry lasera oraz będzie nadzorował zabieg. Depilacji laserowej nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, w trakcie leczenia retionoidami doustnymi oraz osoby opalone (słońce, solarium i również po stosowaniu samoopalaczy). U pacjentów z padaczką i łuszczycą zabieg należy przeprowadzać ostrożnie pod kontrolą lekarza, ponieważ są to przeciwskazania względne. Leki i zioła uwrażliwiające na słońce powinno się odstawić na kilka dni przed zabiegiem.
Na bezpłatną konsultację dotyczącą depilacji laserowej oraz innych zabiegów medycyny estetycznej zapraszam do: Gabinetu Dermatologii Estetycznej dr n.med. Danuty Dąbrowskiej, Elbląg Rejestracja tel. 730 050 050
www.danutadabrowska.pl