› bieżące
08:46 / 26.03.2020

Dezynfekcja miejsc publicznych w walce z koronawirusem

Dezynfekcja miejsc publicznych w walce z koronawirusem

Epidemia koronawirusa opanowuje całą Europę. W Polsce liczba zakażeń rośnie z dnia na dzień. Społeczeństwo, zgodnie z zaleceniami władz, pozostaje w domach, ograniczając wyjścia do minimum. W trosce o tych, którzy muszą dojeżdżać do pracy, o służby medyczne, porządkowe i wojsko, konieczne jest zadbanie o dezynfekcję miejsc publicznych, zwłaszcza najbardziej uczęszczanych: dworce, lotniska, główne ulice miast, świątynie, ale także obiektów, w których codziennie gromadzą się ludzie, np. hal fabrycznych.

Warszawa – dezynfekcja dworca Warszawa Zachodnia

W nocy z 10 na 11 marca została przeprowadzona dezynfekcja i czyszczenie dworca autobusowego Warszawa Zachodnia. Zostały odkażone i wyczyszczone również autobusy firmy Polonus. Zastosowano czyszczenie elektrostatyczne oraz ozonatory do dezynfekcji, specjalnie w tym celu zakupione. Pracownicy dworca zostali wyposażeni w dodatkowe środki czystości, a ekipy sprzątające autokary otrzymały środki antywirusowe. W firmie wdrożono nadzwyczajne procedury sanitarne. Prace dezynfekcyjne mają być powtarzane w odstępach kilkudniowych.

Pomyślano także o kierowcach; tym, którzy jeżdżą na dalszych trasach, jak również kasjerom, zapewniono maseczki, płyny odkażające oraz rękawiczki jednorazowe. Płyny dezynfekcyjne umieszczono w autobusowych toaletach, natomiast w kasach zmodyfikowano wentylację i uszczelniono okienka. Zostaną też na dworcu zainstalowane dozowniki z płynem odkażającym.

Na dworcu zostało wydzielone i wyposażone w monitoring pomieszczenie, w którym mają przebywać przyjezdni z podejrzeniem koronawirusa do czasu przybycia lekarza. W hali natomiast wywieszona została instrukcja postępowania w warunkach wzmożonej ostrożności i numery telefonów do sanepidu i innych odpowiednich instytucji. Pracownicy dworca zostali specjalnie przeszkoleni w zakresie zachowania higieny. Dotyczy to zwłaszcza obsługi, mającej bezpośredni kontakt z pasażerami, zarówno na dworcu, jak i w autobusach.

Warszawa – komunikacja miejska

Od poniedziałku, 16 marca, nieco zmienił się rozkład jazdy stołecznych autobusów w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych i akademickich. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zadecydował o stosowaniu środków dezynfekcyjnych podczas czyszczenia autobusów. Chodzi przede wszystkim o odkażanie tych powierzchni, z którymi pasażerowie mają bezpośrednią styczność: kasowniki, poręcze, przyciski, uchwyty, itp. Natomiast na monitorach w autobusach mają być wyświetlane instrukcje postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia oraz wskazówki, jak chronić się przed wirusem.

Śląsk – dezynfekcja przez zamgławianie

Zamgławianie jest innowacyjną metodą odkażania, aczkolwiek obecnie coraz częściej stosowaną. Metoda ta znalazła szczególne uznanie w województwach południowych – opolskim, śląskim i dolnośląskim. Jedna z firm sprzątających z Opola, poza tradycyjnymi maszynami czyszczącymi, wykorzystuje wózki do sprzątania oraz dysponuje specjalistycznymi urządzeniami (zamgławiaczami) i odpowiednio wyszkolonym personelem, który wysyłany jest pod wskazany adres i dokonuje dezynfekcji.

Zamgławianie polega na rozpylaniu drobniutkich cząsteczek wody destylowanej (na zasadzie aerozolu) z domieszką odkażalników chemicznych, zróżnicowanych w zależności od rodzaju infekcji. Rozpylony roztwór wnika w najdrobniejsze szczeliny i dokładnie pokrywa wszelkie powierzchnie. Za pomocą zamgławiania można pozbyć się bakterii, owadów, grzybów, roztoczy, ale również wirusów, w tym  2019-nCoV (koronawirusa). Jest to metoda wyjątkowo skuteczna, a do tego nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt – do odkażanych pomieszczeń można wrócić już po kilku godzinach od zabiegu dezynfekcji.

Z metody zamgławiania mogą korzystać administratorzy obiektów publicznych, zwłaszcza takich jak szpitale, w tym oddziały zakaźne, karetki, którymi byli przewożeni pacjenci z koronawirusem, oddziały intensywnej opieki medycznej, ale i właściciele biurowców, fabryk, itp. Można taką usługę zamówić także prywatnie.

Supermarkety spożywcze

W całej Polsce normalnie pracują sklepy spożywcze, w tym popularne dyskonty. Jedna z popularnych sieci na swojej stronie internetowej informuje o sposobach utrzymania w czystości wózków i koszyków zakupowych. Są one namaczane w roztworze płynu dezynfekcyjnego, po czym poddawane są kąpieli parowej w temperaturze 90 stopni. Podczas niej zanieczyszczenia są usuwane przez parownice wyposażone w szczotki oraz jednorazowe ścierki z flizeliny. Maszyny czyszczące parą stosowane są w tej sieci od dłuższego czasu, a obecnie częstotliwość zabiegów czyszczenia została zwiększona. W czyszczeniu posadzek wykorzystywane są profesjonalne maszyny, takie jak szorowarki Numatic. W każdym sklepie znajduje się miejsce, specjalnie przeznaczone do celów dezynfekcyjnych. Zabiegi odkażania wykonują specjalistyczne firmy. Podłogi w marketach zmywane są przy użyciu roztworów odpowiednich środków za pomocą maszyn czyszczących.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%