Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)
fot. CSE "Światowid" w Elblągu
Najważniejsze etapy biografii i główne wątki twórczości Stanisława Vincenza poznać będzie można na niezwykłej wystawie oraz wykładzie i projekcji filmu dokumentalnego. A wszystko to w sobotę, 4 lutego o godzinie 12.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.
Wystawa przygotowana jest przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, organizatorami Festiwalu im. Brunona Schulza i Gminę Wrocław. Po raz pierwszy wystawa została pokazana w połowie października 2014 roku w Auli Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu w ramach Festiwalu im. Brunona Schulza, a następnie w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od początku lutego 2015 roku była prezentowana w: Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Spichlerzu w zespole dworsko-parkowym w Kuźnicach (Tatrzański Park Narodowy), Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bibliotece Jagiellońskiej, Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gmachu Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziale Filologiczno-Historycznym filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, Galerii „Pod Dachem Nieba" w Ciechocinku, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, Zamku Piastowskim w Legnicy.
- W Elblągu pokażemy ją w przestrzeni holu głównego Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" – mówi Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej CSE „Światowid" w Elblągu. – Wystawa zatytułowana jest „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)", jej scenariusz opracował dr Jan A. Choroszy, który będzie gościem podczas otwarcia elbląskiej wystawy, zaś za koncepcję plastyczną i aranżację odpowiada Konrad Górniak.
Twórca wystawy Jan A. Choroszy jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, pomysłodawcą wortalu www.vincenz.pl.
- Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej – mówią organizatorzy. - Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku.
Wystawa otwarta zostanie 4 lutego o godzinie 12.00 w holu głównym CSE „Światowid" w Elblągu, następnie w Galerii Nobilis wygłoszony zostanie wykład oraz odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Waldemara Czechowskiego "Śladami Vincenza". Wstęp jest bezpłatny.