› biznes
12:31 / 01.06.2016

Dla kogo leasing finansowy?

Dla kogo leasing finansowy?
Leasing finansowy nie jest w naszym kraju zbyt popularny. Jak pokazują badania, taki sposób finansowania dóbr wybiera jedynie 10-20% przedsiębiorców. Istnieją jednak firmy, dla których leasing finansowy będzie zdecydowanie bardziej opłacalny niż leasing operacyjny.
 
Na czym polega leasing finansowy?
W przypadku umowy na leasing finansowy, jej przedmiot zostaje wpisany do składników majątkowych Twojej firmy. Do kosztów uzyskania przychodu możesz więc zaliczyć odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową każdej z rat. Jednocześnie w koszty uzyskania przychodu nie jest wliczana opłata początkowa. Ze względu na fakt, że leasing finansowy postrzegany jest jako dostawa towaru, podatek VAT jest w jego przypadku naliczany w całości w momencie płatności pierwszej raty.

Ogromnym walorem leasingu finansowego jest brak ograniczeń minimalnego okresu trwania umowy leasingowej. Jedynym wymogiem jest, aby została ona podpisana na określony czas, ustalony między stronami. Z reguły umowa leasingowa podpisywana jest na okres od 6 do 60 miesięcy.
Wraz z wpłatą ostatniej raty leasingu przedmiot umowy automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

Dla kogo leasing finansowy?
Leasing finansowy okaże się idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z jednorazowej amortyzacji, umożliwiającej znaczące obniżenie podatku dochodowego w danym roku. Wszystko dzięki jednorazowemu wliczeniu w koszty wydatku o wysokiej wartości. Takie rozwiązanie jest dostępne jedynie dla podmiotów, które rozpoczęły działalność w danym roku oraz dla tzw. małych podatników – firm, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 1,2 mln euro. Maksymalna wartość jednorazowego odpisu to 50 tys. euro. Warto jednak wiedzieć, że takiemu odpisowi nie podlegają auta osobowe. Przedsiębiorca może jednak dokonać odpisu amortyzacyjnego pojazdów ciężarowych, narzędzi i większości maszyn.
 
Leasing finansowy będzie bardzo opłacalny w przypadku finansowania przedmiotów objętych niższą stawką VAT. Może to być np. sprzęt medyczny z 8% stawką VAT.
 
Dlaczego takie rozwiązanie się opłaca?
W przypadku leasingu operacyjnego, który traktowany jest jak usługa, jego raty zawsze powiększane są o 23% VAT, bez względu na to jaka stawka obowiązuje na przedmiot umowy leasingowej.

W leasingu finansowym kwota podatku VAT płacona jest jednorazowo, wraz z pierwszą ratą. Jej wartość zależy od stawki VAT-u na dany przedmiot. Za przedmioty opodatkowane na poziomie 8% będziemy wiec musieli odprowadzić jedynie 8% podatek.
 
W takich przypadkach leasing finansowy staje się zdecydowanie korzystniejszy od operacyjnego.

Szukając sprawdzonego leasingodawcy, zapoznaj się z ofertą Raiffeisen Leasing, który w trosce o najwyższą jakość usług oferuje elastyczne warunki umowy i płatności dostosowywane do Twoich oczekiwań i możliwości. Dzięki współpracy z największymi dostawcami środków transportu Raiffeisen Leasing zapewnia również atrakcyjne warunki zakupu.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%