08:10 / 29.04.2019

Dlaczego dzieci potrzebują czystego powietrza?

Dlaczego dzieci potrzebują czystego powietrza?

Każdy rodzic wie, że sposób odżywiania dzieci ma istotny wpływ na ich zdrowie, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że równie ważny jest stan powietrza, którym najmłodsi oddychają. W polskich miastach sytuacja pod tym względem jest zła, lecz istnieją sposoby na to, aby ochronić maluchy przed kontaktem z groźnymi zanieczyszczeniami.

Z czego składa się smog i jak działa na dzieci?

Smog to mieszanina toksycznych substancji takich jak pyły zawieszone, lotne związki organiczne (LZO) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Znaczna część z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Zanieczyszczenia te dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom bez problemu przenikają do dróg oddechowych człowieka. Na kontakcie z nimi cierpią nie tylko dzieci. U osób dorosłych smog zwiększa ryzyko m.in. chorób nowotworowych, zawału i udaru. Jednak to właśnie do organizmów najmłodszych trafia najwięcej zanieczyszczeń, co ma związek z pobieraniem większej ilości tlenu w stosunku do masy ciała. Poza tym system odpornościowy maluchów nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, tak więc ma mniejszą szansę na ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. Na https://ranking-oczyszczaczy.pl/ można porównać oczyszczacze powietrza - skuteczną broń przeciwko trującym gazom i pyłom zawieszonym np. PM2,5.

Składniki smogu wpływają na zdrowie dziecka już na etapie życia płodowego. Według badań przeprowadzonych w Krakowie wdychanie go przez przyszłą matkę zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej u noworodka. Co więcej, zdaniem lekarzy zanieczyszczenia obecne w powietrzu są odpowiedzialne za część poronień i przedwczesnych porodów. Dzieci, które były narażone na kontakt ze smogiem już po urodzeniu, częściej zapadają na choroby układu oddechowego w tym na zapalenie płuc.

Wdychanie smogu ma również zły wpływ na rozwój intelektualny dziecka, czego dowiedli badacze z Nowego Jorku, którzy u trzylatków żyjących na zanieczyszczonych terenach zaobserwowali opóźnienie rozwoju zdolności poznawczych. Ponadto potwierdzono także związek pomiędzy stanem powietrza a ryzykiem zachorowania w przyszłości na chorobę Alzheimera. W mózgu dzieci narażonych na kontakt ze smogiem naukowcy odnaleźli bowiem charakterystyczne dla tej choroby białka.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?

W domach i przedszkolach kontaktu z zanieczyszczeniami można uniknąć poprzez używanie dobrych oczyszczaczy powietrza. Urządzenie powinno być wyposażone w filtr HEPA oraz węgiel aktywny, gdyż każda z tych technologii odpowiada za usuwanie innego rodzaju zanieczyszczeń. Takie filtry znajdują się m.in. w urządzeniach marki Xiaomi, dostępnych na https://wybierzoczyszczacz.pl/. Ponadto oczyszczacz musi mieć wysoki CADR, dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował oraz parametrów wentylacji danego obiektu. Wyszukanie właściwego urządzenia do  pokoju dziecięcego nie jest trudne, ale zakup oczyszczacza powietrza do przedszkola bądź żłobka zazwyczaj sprawia więcej problemów. Podstawowy błąd popełniany przez osoby odpowiedzialne za wybór sprzętu to brak rzetelnej analizy warunków panujących w poszczególnych placówkach. W rezultacie przedszkola i żłobki często zostają wyposażone w oczyszczacze o zbyt słabej wydajności, które nie są w stanie zapewnić najmłodszym pełnej ochrony przed smogiem. Polecanym modelem do większych powierzchni jest oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier dostępny https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/air-purifier-pro/

Jak na razie nie istnieją skuteczne metody oczyszczania powietrza poza budynkami, dlatego w dniach, gdy poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy, zaleca się unikanie spacerów z dziećmi i zabaw na zewnątrz. Niektórzy opiekunowie starają się ograniczyć zagrożenie związane z wdychaniem zanieczyszczeń poprzez zakładanie dzieciom maseczek antysmogowych. Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania u najmłodszych sprawiły, że w sprzedaży pojawiły się specjalne maski dziecięce. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj nie są one aż tak skuteczne jak maski dla dorosłych, gdyż ze względu na specyficzne potrzeby najmłodszych muszą być wykonane w trochę inny sposób. Poza tym maseczki są przeznaczone wyłącznie dla dzieci powyżej 3 roku życia, dlatego rodzice młodszych pociech nie powinni z nich korzystać.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie swoim dzieciom dobrych warunków do rozwoju jest troska o stan powietrza w swoim regionie. Oznacza to, że należy angażować się w działania ukierunkowane na ograniczenie emisji smogu, a przede wszystkim starać się samemu ogrzewać dom w sposób przyjazny dla środowiska i przestrzegać zasad ekologicznej jazdy samochodem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%