› bieżące
17:59 / 04.11.2013

Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?

Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?

fot. nadesłane

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej wraz z Elbląskim Forum Odtwórców Historycznych zapraszają w czwartek 7 listopada o godz. 17.00 na spotkanie pt. „Na zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque – dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?”. Wstęp wolny.

Konia z rzędu temu, kto znajdzie w literaturze taką epokę, w której szczęk broni, skowyt dożynanych i bohaterstwo żywych nie zostałoby opisane i zamienione w sukces literacki i wydawniczy. Książki, w których wojna nie występuje należą do rzadkości i mówiąc szczerze są nudne. Dlaczego tak jest? Czy człowiek należy do tych istot żywych, które zabijają tylko dla zabijania, którym nie wystarczy zabijanie dla przetrwania? Jaka miłość czy pożądanie są bardziej plastyczne i pobudzające zmysły niż te, które toczą się w okowach wojny, olbrzymich scen batalistycznych i śmierci? Nie było epoki historycznej, w której wojna nie zostałaby opisana w jej rzeczywistym kształcie, w której romantyzm znikał wyjątkowo szybko, a cierpienie fizyczne i psychiczne, ból i strach trwały wyjątkowo długo. Do tego nurtu literackiego należy książka Ericha Marii Remarque`a „Na zachodzie bez zmian”. Porównanie tej książki z innymi dziełami literatury pięknej czy wspomnieniami żołnierzy jest pasjonującą próbą odpowiedzi na zasadnicze pytanie stanowiące motto spotkania : Dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?/ Piotr Imiołczyk.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem” i poprowadzi je elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%