› poradnik
15:08 / 17.02.2021

Dlaczego noworodkowi podaje się witaminę K po urodzeniu?

Dlaczego noworodkowi podaje się witaminę K po urodzeniu?

Zaraz po porodzie noworodek poddawany jest wnikliwym oględzinom przeprowadzanym przez neonatologa i położną. W pierwszych dobach po narodzinach przeprowadza się także niezbędne szczepienia oraz podaje witaminy. Sprawdź, dlaczego maluch musi otrzymać witaminę K – także wtedy, gdy zamierzasz karmić go piersią.

Ocena noworodka w skali Apgar, odcięcie pępowiny czy szczepienia – to tylko kilka czynności, które przeprowadza się zaraz po narodzeniu dziecka. Podawana jest także witamina K dla noworodka, która pełni niezwykle istotną funkcję w organizmie nowo narodzonego dziecka.

Witamina K – wsparcie prawidłowej pracy organizmu

Każda witamina ma znaczenie dla ludzkiego organizmu. Zgodnie z oświadczeniem Europejskiego Urzędu Ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), witamina K:

  • pomaga w utrzymaniu zdrowych kości,
  • wspiera proces krzepnięcia krwi.

Witamina K dla noworodka – znaczenie

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu – szczególnie w odniesieniu do zdrowych kości i utrzymania prawidłowego procesu krzepnięcia krwi – należy zadbać o odpowiednią podaż tej witaminy. O ile w przypadku osób dorosłych zapotrzebowanie można pokryć m.in. z pożywienia, o tyle u noworodków jest to mało realne. Dlaczego?

Mimo że mleko matki jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, nie zawiera witaminy K. Z tego powodu koniecznością jest suplementacja – zaraz po urodzeniu.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, witamina K dla noworodka urodzonego o czasie powinna zostać podana:

  • doustnie – w dawce 2 mg

lub

  • domięśniowo – w dalece 1 mg.

W przypadku wcześniaków dawkę witaminy K ustala się w oparciu o masę urodzeniową – wynosi od 0,2 do 0,5 mg.

Warto przy tym mieć świadomość, że rekomendowane jest podanie domięśniowe. Taka droga nie tylko zwiększa efektywność podania, ale również eliminuje konieczność suplementacji w kolejnych tygodniach życia. 

Witamina K dla noworodka – konsekwencje niedoboru

Niedostateczny poziom witaminy K w organizmie noworodka może mieć przykre konsekwencje. Należy mieć świadomość, że dziecko po narodzinach jest narażone na wystąpienie krwawień, np. z błon śluzowych przewodu pokarmowego, niewygojonego kikuta pępka.

W związku z tym, że we wszystkich szpitalach praktykowane jest podawanie witaminy K noworodkom, ryzyko wystąpienia krwawienia (VKBD) zostaje zredukowanie do minimum. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy zdarzają się niewielkie krwawienia z okolicy pępka. Gdy dochodzi do nich przed ukończeniem przez dziecko 2 tygodnia życia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Taka sytuacja może mieć związek z niedoborem witaminy K, co będzie skutkowało koniecznością jej domięśniowego podania. Dokonuje się tego po uprzednim oznaczeniu poziomu bilirubiny całkowitej i związanej oraz ocenie parametrów krzepnięcia krwi.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%