Dlaczego warto kupować buty robocze?
Buty robocze stanowią niezbędny element wyposażenia pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach. Zazwyczaj są to prace budowlane, w halach produkcyjnych lub magazynach przeładunkowych.
Na ogół wszędzie tam, gdzie istnieje realne zagrożenie dla zdrowia stóp pracownika. Co warto wiedzieć o butach roboczych i dlaczego nie warto na nich oszczędzać? O tym piszemy poniżej.
Wymóg posiadania butów określa kodeks pracy
To bardzo ważna informacja z punktu widzenia pracowników. Buty robocze nie są kwestią wyboru, a obowiązkiem na określonych stanowiskach pracy. Do pracodawcy należy zadbanie o buty dla pracowników, ewentualnie zwrot kosztów, jeśli pracownik kupi sobie buty we własnym zakresie. Co istotne buty robocze męskie mają za zadanie chronić stopy zarówno od znacznego zabrudzenia własnego obuwia, od urazów mechanicznych, aż po działanie niskich temperatur lub substancji chemicznych, z którymi można spotkać się w zakładach chemicznych. Producenci obuwia ochronnego mają w swojej ofercie modele przeznaczone do każdego rodzaju pracy zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Poznajmy podstawowe rodzaje butów ochronnych
W zależności od ostatecznego przeznaczenia buty robocze dzielimy na kilka kategorii. Różnią się one od siebie zarówno wyglądem, poziomem bezpieczeństwa oraz ceną. Każdy profesjonalny sklep powinien posiadać w swojej ofercie buty w każdej z trzech kategorii bezpieczeństwa:
- buty bezpieczne,
- buty ochronne,
- buty zawodowe.
W przypadku butów roboczych stosuje się oznaczenia literowe, które określają ich kształt i wysokość. W dużym uproszczeniu przedstawia się to następująco:
A to obuwie z niską cholewką
B to trzewiki,
C to buty do połowy łydki,
D to obuwie wysokie do kolan
E, to buty przypominające nieco rybaczki, sięgające powyżej kolan.
Na butach roboczych nie należy oszczędzać
Dobrej jakości buty robocze budowlane zwiększają nie tylko bezpieczeństwo, ale komfort i efektywność pracy. Dzięki temu pracownik może w pełni skupić się na wykonywanej pracy. Buty robocze nie mogą być tanie. Nie musimy od razu kupować najdroższych modeli, ale lepiej odstąpić od wyboru najtańszych modeli. W praktyce mogą one okazać się mało trwałe, czego skutkiem będzie konieczności ich szybkiej wymiany. Planując zakupy warto dopasować modele butów do warunków pracy, w jakich przyjdzie pracować pracownikom. Przykładowo buty robocze na magazyn powinny mieć inną specyfikę niż buty do pracy na zewnątrz.
Reasumując tanie tanie buty robocze nie są najlepszym rozwiązaniem i w żadnym razie nie należy na nich oszczędzać. O wiele lepiej traktować je jako pewnego rodzaju inwestycję w pracowników, co w dłuższej perspektywie ma szansę przynieść wymierne oszczędności.