› poradnik
12:59 / 10.05.2018

Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego ma wiele zalet i niewiele wad. Pierwszą z kluczowych zalet budownictwa energooszczędnego jest wpływ na środowisko naturalne. Mieszkalnictwo przyjazne środowisku naturalnemu to nie tylko moda, której popularności przeminie za kilka lat a wręcz obowiązek i wyzwanie, które stawia przed nami współczesny świat.

Ograniczanie zużywanej energii oraz korzystanie z odnawialnych źródeł ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na nasze portfele. Ponieważ mniejsze zużycie energii jest równoznaczne z mniejszymi kosztami utrzymania. Jedyną wadą budowy domu energooszczędnego jest większy koszt wykonania projektu oraz samej budowy w porównaniu z klasycznym budownictwem. Patrząc długoterminowo wykonanie takiego domu należy traktować jako długofalową inwestycję. Ze względu na zdecydowanie niższe koszty utrzymania budowa domu energooszczędnego jest bardziej opłacalna w porównaniu do klasycznych domów.

Technologia wykonania domu energooszczędnego
 

Domy energooszczędne powinny odpowiednio projektowane, budowane oraz eksploatowane. Wydawałoby się nieznaczące elementy, jak drzwi czy okna, nabierają kolosalnego znaczenia. Dlatego etap projektowania domu energooszczędnego jest kluczowym momentem inwestycji.

Poszukując projektu domu energooszczędnego warto zajrzeć na stronę firmy budowlanej ALT-BUD http://www.altbud-domy.pl/domy-energooszczedne. Domy energooszczędne mają za zadanie oszczędnie gospodarować zasobami energetycznymi. Takiego efektu nie da się jednak uzyskać samym usytuowaniem okien czy drzwi wejściowych. Dlatego budownictwo przyjazne środowisku powinno korzystać co najmniej z jednego alternatywnego źródła energii.

Dom energooszczędny jako przyszłość budownictwa mieszkaniowego
 

Według europejskiej Dyrektywy od roku 2021 wszystkie domy budowane w Polsce muszą być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Dlatego domy energooszczędne w najbliższej przyszłości nie będą jedynie opcją a wręcz obowiązkiem. W Polsce budownictwo pasywne zaczęło się rozwijać w poprzednim dziesięcioleciu. Jednak domy energooszczędne nie powstają jak grzyby po deszczu ze względu na wiele czynników. Boom na takie rozwiązania jeszcze nie nadszedł. Wielu inwestorów podchodzi do innowacyjnych rozwiązań raczej nieufnie, jednak wiele niezaprzeczalnych zalet przemawia na korzyść projektowania pasywnych budynków.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%