› bieżące
12:51 / 31.03.2021

Dlaczego warto zadbać o dobrą izolację dachu?

Dlaczego warto zadbać o dobrą izolację dachu?

Dach to niesłychanie ważny element konstrukcyjny, który w dużej mierze wpływa na poziom energooszczędności budynku. Źle wykonana izolacja powoduje straty energii, a to z kolei wymusza ponoszenie większych nakładów finansowych na ogrzewanie. Czy da się temu zapobiec? Już na etapie budowania lub generalnego remontowania obiektu warto zadbać o dobre ocieplenie poddasza z wykorzystaniem odpowiednich materiałów i nowoczesnych technologii.

Czy wiesz, że nawet 30% więcej energii może uciekać przed dach w obiektach, które mają nieprawidłowo wykonaną izolację termiczną? Takie straty nie są obojętne dla Twojego komfortu termicznego, konstrukcji budynku ani wysokości opłat za ogrzewanie. Dlatego warto zadbać o ocieplenie z wykorzystaniem pianki, wełny skalnej, szklanej lub styropianu. Materiały tego rodzaju znajdziesz na https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/

Komfort termiczny na poddaszu przez cały rok

Błędnym jest założenie, że dobrze wykonana izolacja dachu chroni wyłącznie przed wychładzaniem poddasza. Jest ona ważna w całorocznej eksploatacji budynku – w cieplejszych porach roku ogranicza nagrzewanie wnętrz i sprzyja utrzymaniu optymalnej temperatury. Wspomniane już skutki dla konstrukcji budynku są takie, że więźba dachowa czy ściany nie nabierają wilgoci. Pozostają suche, a to za sprawą dobrej cyrkulacji powietrza. W ten sposób wyeliminowane zostaje ryzyko pojawienia się grzybów czy pleśni. 

Likwidacja mostków termicznych

Mostki termiczne to wolne przestrzenie, przez które ciepło przedostaje się na zewnątrz, a zimne i wilgotne powietrze przenika do środka. Aby nie narażać konstrukcji ścian, stropów czy samego dachu na jego oddziaływanie, warto zadbać o szczelne ocieplenie z wykorzystaniem styropianu.

Wełna mineralna jako popularny rodzaj izolacji dachu

Rekomendowane jest układanie go w dwóch warstwach, których rozmiary powinny być bezpośrednio związane z odległością między krokwiami. W razie potrzeby można zastosować dodatkowe izolacje lub zastąpić styropian wełną mineralną. Jest ona równie popularnym materiałem wykorzystywanym do ociepleń i w elastyczny sposób przylega nawet do trudno dostępnych miejsc. Oznacza to, że zabezpieczy nie tylko główne połacie dachu, ale też wieniec i murłatę. 

Dodatkowa warstwa tuż pod dachem, a stanowi ją ocieplenie wykonane np. z wełny mineralnej lub styropianu, zapewnia optymalną ochronę całej konstrukcji. Poprawia też poziom izolacji akustycznej – chroni przed hałasem wywołanym opadami deszczu czy huczącym wiatrem. Odpowiednio dobrana, a następnie wykonana termoizolacja przylega do dachu, eliminując w ten sposób ryzyko zawilgocenia czy uszkodzenia konstrukcji nośnej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%