› bieżące
15:59 / 18.03.2024

Dlaczego warto zadbać o szczelność domu i jak to zrobić?

Dlaczego warto zadbać o szczelność domu i jak to zrobić?

Szczelność powietrzna budynku to kwestia, która jest niezwykle istotna przy budowie nowego domu czy też zakupie na rynku wtórnym. Niektórzy z braku świadomości w tej dziedzinie i wiedzy technicznej, nie zwracają uwagi na tak ważne parametry i bagatelizują temat. Jednakże właściwa szczelność domu ma duże znaczenie dla komfortu mieszkalnego, przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie, wpływa na ogólny stan budynku, a tym samym na zdrowie mieszkańców.

Czym jest szczelność budynku i co na nią wpływa?

Szczelność budynku ogranicza swobodny przepływ powietrza z wewnątrz na zewnątrz domu i odwrotnie. To szczególnie istotny parametr w budownictwie niskoenergetycznym. Choć jest łączona z pojęciem termoizolacji, nie są to aspekty równoznaczne. Szczelne powłoki budynku mają za zadanie głównie chronić przed infiltracją powietrza z zewnątrz, natomiast izolacja termiczna ogranicza utratę ciepła, czy też nadmiernym nagrzaniem w sezonie letnim. Najistotniejszymi elementami składającymi się na szczelność obiektu są:

  • odpowiednio dobrane materiały budowlane i części konstrukcyjne – ważna jest zarówno ich jakość, jak i sposób montażu. Do tego typu przedmiotów należą m.in. masy uszczelniające, folie paroszczelne i zbrojne, elastyczne kołnierze uszczelniające, łaty dociskowe, twarde płyty drewniane, sklejki, OSB, szczelne taśmy akrylowe, taśmy butylowo-kauczukowe,
  • prawidłowe przejścia instalacyjne np. dobrze osłonięte przewody elektryczne i wentylacyjne oraz rury wodne,
  • dobrze uszczelnione okna, drzwi i parapety — odpowiednio wykonane i osadzone,
  • połączenia stropów ze ścianami, a także szczelne przegrody wewnętrzne i zewnętrzne, oraz kominy, okapy kuchenne i przewody spalinowe.

Na czym polega badanie szczelności budynku? Kiedy je przeprowadzić?

Decydując się na badanie szczelności budynku, można sprawdzić zdolność do utrzymania zamkniętej przestrzeni bez niekontrolowanego przepływu powietrza zewnętrznego. Tego typu pomiary przeprowadzane są za pomocą specjalnych urządzeń jak m.in. wentylator Blower Door, a także generatorów dymu i kamery termowizyjnej. Dzięki dostosowanym rozwiązaniom wszelkie nieszczelności są precyzyjnie lokalizowane niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Tego typu testy najlepiej zdecydować się już na etapie budowy lub zakupu domu. Pomiary uwiecznione są raportem, w którym zostają wyszczególnione wszelkie usterki i sposoby ich naprawy.

Jak zadbać o komfort cieplny domu?

Żeby móc cieszyć się dobrze ocieplonym, szczelnym domem i nie przepłacać za ogrzewanie, należy zwrócić uwagę na to, jak wykonywane są izolacje – szczególnie przy węzłach konstrukcyjnych i przejściach instalacyjnych. Ważna jest też odpowiednia stolarka i uszczelnienie okien i drzwi.

Osiągnięcie wysokiej szczelności wymaga przeprowadzenia starannych prac budowlanych i wykonawczych. Skorzystanie z możliwości oceny jakości usług firm zajmujących się budową i wykonaniem domu, możliwe jest przez pomiary szczelności oraz audyt energetyczny - https://termocent.com/audyt-energetyczny-krakow-warszawa/. Raport z badania jest podstawą do złożenia reklamacji i rozstrzygania sporów również na drodze sądowej.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Nieszczelności wychładzają budynek i obniżają efektywność energetyczną. Mogą także przyczynić się do kondensacji pary wodnej i powstawania grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Żeby móc sprawdzić wszelkie kwestie związane z prawidłową budową domu i jego wykończeniem, należy dysponować wiedzą techniczną i specjalistycznym sprzętem.

Potencjał wentylacji mechanicznej i innych urządzeń poprawiających komfort cieplny osiąga się wyłącznie przy dobrej szczelności budynku. Profesjonaliści nie tylko dokonają rzetelnej oceny, precyzyjnie lokalizując źródło problemu, ale też zaproponują rozwiązania, które poprawią stan budynku. Wprowadzenie poprawek pomaga uniknąć strat ciepła, niekorzystnego mikroklimatu, czy też pogłębiania wad z czasem i wysokich kosztów napraw.

Firma TERMOCENT poza badaniem szczelności i audytem energetycznym wykonuje jeszcze m.in. badania jakości powietrza i hałasu, a także świadczy specjalistyczne usługi dla firm jak np. badanie czasu retencji gazu - https://termocent.com/testy-szczelnosci-pomieszczen-badanie-czasu-retencji-gazu/.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%