› poradnik
12:28 / 02.06.2021

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

Dlaczego żarówki ledowe świecą po wyłączeniu – najczęstsze przyczyny

Występowanie niektórych czynników powodujących migotanie żarówek LED po wyłączeniu zasilania, łatwo sprawdzisz i wyeliminujesz samodzielnie.

Do najpopularniejszych przyczyn tego, że ledy świecą po wyłączeniu, należą:

  • l włączniki światła ze wbudowanym podświetleniem. Czasem podświetlania takie powodują niewielki pobór napięcia i sprawiają, że żarówka ledowa może po wyłączeniu lekko świecić, a taśma LED – żarzyć się. Jak sprawdzisz, czy problem leży właśnie tu? Wymień włącznik z podświetleniem na taki bez niego lub spróbuj wymontować diodę służącą do podświetlania;
  • l nieodpowiednie połączenie przewodów w puszce – wyłącznik lampy LED rozłącza przewód neutralny zamiast fazowego;
  • l zepsuta lampa - postaraj się sprawdzić tę przyczynę i na jakiś czas zamienić miejscami lampy w dwóch pomieszczeniach;
  • l słaby układ zasilający żarówek – wymień żarówki i sprawdź, czy nadal lampy LED świecą po wyłączeniu. Jeśli nie, być może zakupiłeś żarówki słabej jakości;
  • l kondensator lampy – jeśli lampa posiada kondensator, zdarza się, że nawet po wyłączeniu pozostaje w nim nieco energii elektrycznej. Z tego powodu żarówka LED może świecić lub migotać jeszcze przez pewien czas.

Żarówka LED świeci pomimo wyłączenia i sprawdzenia podstawowych powodów?

Jeśli sprawdziłeś już podstawowe przyczyny, które mogły spowodować, że żarówka LED lekko świeci po wyłączeniu, lecz wciąż nie znalazłeś właściwej, być może pora sięgnąć głębiej. Kolejnych wskazówek rozwiązania problemu możesz szukać samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistę – zwłaszcza jeśli nigdy dotąd nie miałeś większej styczności z prądem. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń w poszczególnych elementach: od izolacji przewodów i włącznika przez oprawkę lampy LED po same żarówki.

Żarówki ledowe zasada działania, czyli pośrednie źródło problemów

W każdej żarówce LED znajduje się dioda elektroluminescencyjna, zbudowana z półprzewodników, przez które przepływa energia elektryczna. Proces ten powoduje pojawienie się widocznego światła. Zależność w tym przypadku jest prosta: im więcej energii dociera do diody, tym jaśniej ona świeci. Żarówki ledowe nie potrzebują przy tym dużych ilości energii elektrycznej, aby świecić w ogóle. Dzięki temu pobierają mniej prądu (oszczędzają energię) i – przy sprawnie działającym układzie elektrycznym – sprawdzają się idealnie. Jeśli jednak układ elektryczny nie działa bez zarzutu, może dojść do sytuacji, w której żarówki ledowe świecą po wyłączeniu. Wystarczy im nawet wyjątkowo niewielka ilość prądu, by lekko żarzyć się, migotać lub mrugać.

A może inny typ żarówek?

Być może fakt, że żarówka LED świeci się po wyłączeniu, jest dla Ciebie na tyle uciążliwy, że zastanawiasz się nad wymianą jej na inny typ? Dzięki temu unikniesz konieczności poszukiwania źródła problemu. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przemyśl, czy na pewno warto rezygnować z zalet oświetlenia ledowego. Pamiętaj, że długi czas działania (nawet do 50 000 godzin!) oraz znaczna oszczędność energii to nie jedyne korzyści. Żarówki LED nie nagrzewają się (nie spowodują więc pożaru ani poparzenia skóry) i, w przeciwieństwie np. do świetlówek, nie potrzebują czasu, aby osiągnąć pełną moc świecenia. Dostępne są też w wielu kolorach oraz dowolnej wartości temperatury barwowej.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu, pod uwagę powinieneś wziąć kilka popularnych czynników. Najczęstsze przyczyny to: podświetlenie włącznika światła, niska jakość samych żarówek lub fakt, że lampa zaopatrzona została w kondensator. Powodów, dla których żarówka LED świeci mimo wyłączenia, może być jednak znacznie więcej – warto sprawdzić je wszystkie, by wyeliminować ten przykry problem i w pełni cieszyć się zaletami oświetlenia ledowego.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%