› bieżące
14:00 / 09.12.2019

Do czego potrzebne są pagaje do łodzi?

Do czego potrzebne są pagaje do łodzi?

Każdy z nas słyszał o wiośle. Nic dziwnego jest to podstawowe akcesorium wykorzystywane przez każdego żeglarza, istnieją jednak jeszcze inne przyrządy, które choć bardzo podobne, dla laików mogą brzmieć dosyć tajemniczo, wśród nich znajdują się między innymi pagaje do łodzi.

Czym jest pagaj?

Pomimo egzotycznej nazwy, która do Polski poprzez wpływy francuskie przywędrowała aż z dalekiej Malezji, pagaj jest narzędziem dosyć prostym i bliskim każdemu pasjonatowi żeglarstwa, a i znanym większości populacji, chociaż zapewne bez świadomości poprawnego nazewnictwa, chociażby z wszelkiego rodzaju filmów przygodowych bądź programów sportowych.

Jest to bowiem nic innego, jak rodzaj krótkiego wiosła, posiadającego jedno pióro, służące do ręcznego napędzania łodzi. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż pagaje do łodzi to najprostszy, a prawdopodobnie również najstarszy typ wiosła. 

Do czego służą pagaje?

Pagaje do łodzi służą, jak już zostało wyżej określone, do jej ręcznego napędu, stąd potocznie zwane są w środowisku żeglarskim, z lekką nutą pogardy pędnikami. Mogłoby się wydawać, iż w dobie silników, a nawet znacznie starszych przecież żagli, tak prymitywne narzędzie, jakim z pozoru jest pagaj, jest zbyteczne i bezcelowo zajmujące jakże cenne miejsce w łodzi.

Nic bardziej mylnego! Pagaje mogą bowiem znacznie nam pomóc w niebezpieczeństwie a nawet uratować życie. Napęd żagli zależy bowiem od pomyślnych wiatrów, a silnik wymaga paliwa, o które może być ciężko na otwartym akwenie wodnym. Co dzieje się więc w sytuacji, gdy aura jest bezwietrzna, pozbawiona najmniejszego podmuchu wiatru, a paliwa zabrakło, bądź silnik najzwyczajniej w świecie odmówił posłuszeństwa? Właśnie wówczas, w kryzysowej i napiętej sytuacji należy sięgnąć po pagaje, które okazują się być prawdziwym wybawieniem.

Do wprawienia łodzi w ruch za pomocą pagajów nie potrzeba bowiem ani siły kapryśnego wiatru, ani paliwa, wystarczy jedynie siła ludzkich mięśni. Być może ze względu, iż pagaje, nota bene znane i używane od starożytności, kojarzą się z wysiłkiem, nie cieszą się one zbytnią sławą wśród żeglarzy, a samo określenie może być odbierane nawet za obraźliwe! 

Z czego powstają i jakie są najlepsze?

Pagaje do łodzi, aby dobrze spełniać swoje zadanie muszą wyróżniać się lekkością i wytrzymałością. Producenci oferują pagaje wykonane zarówno z drewna, jak i metalu i plastiku. Najpopularniejsze, także ze względu na cenę, są pagaje drewniane. Powstają one z twardych i sprężystych drzew, takich jak mahoń, jesion, sosna. Pagaj drewniany jest dodatkowo pokrywane specjalnym  lakierem i powłoką, gdyż pagaj z odsłoniętym drewnem szybko uległby procesowi gnicia i butwienia. Droższe pagaje do łodzi, czyli plastikowe i metalowe są bardziej wytrzymałe oraz najczęściej posiadają niezwykle pozytywną cechę, są składane teleskopowo, dzięki czemu zajmują dużo mniej miejsca, niż tradycyjne wiosła drewniane. Ich główną zaletą jest całkowita odporność na destrukcyjne działanie wilgoci i wody. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%