12:23 / 19.10.2022

Do czego służą wkręty dociskowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Do czego służą wkręty dociskowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Wkręty dociskowe to elementy przydatne podczas wielu prac, w tym montażowych czy produkcyjnych. Znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle elektronicznym, budowlanym oraz motoryzacyjnym. Ich popularność wynika z dużej wytrzymałości i odporności na różnorodne czynniki, w tym, w zależności od materiału, atmosferyczne, fizyczne albo chemiczne, co gwarantuje ich długą eksploatację. Sprawdź, w jaki sposób można wykorzystać wkręt dociskowy.

Wkręty dociskowe – charakterystyka

Jeśli wybierzemy wkręty dociskowe, mamy gwarancję tego, że są to elementy złączne wysokiej jakości. Decyduje o tym materiał ich wykonania – jest to stal nierdzewna:

  • A2 – jest odporna na szkodliwe działanie wilgoci i można ją stosować nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz,
  • A4 – posiada podwyższoną wytrzymałość w przypadku korozji oraz oddziaływania ze strony kwasów i zasad.

Wkręt dociskowy imbusowy , ale także inne rodzaje wkrętów dociskowych są przeznaczone do mocowania oraz zaciskania różnych elementów, takich jak osie, wałki, detale po obróbce powierzchniowej czy długie śruby. Główne ich zadania to regulacja siły dociskania oraz wywieranie nacisku na określone miejsce. Gwarantują one, że połączenie materiałów wykonanych z metalu, drewna czy plastiku będzie stabilne, co uchroni konstrukcję przed uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem. Do wyboru mamy wiele rodzajów tego typu elementów – przy ich zakupie musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie.

Wkręt dociskowy DIN 913 i inne – do czego służą?

Niektóre wkręty dociskowebardziej polecane profesjonalistom niż amatorom i stosuje się je w określonych branżach. Chodzi w szczególności o produkcję i obsługę maszyn produkcyjnych oraz pojazdów, które wykorzystuje się w przemyśle ciężkim i stoczniowym, motoryzacji albo rolnictwie. Takie elementy złączne są przydatne również w wielu instalacjach, gdzie niezbędne jest spajanie wyrobów wykonanych ze stali.

Na szeroką skalę użytkuje się elementy złączne z gniazdem imbusowym oznaczone DIN:

  • 913 – z końcem płaskim,
  • 914 – wkręt dociskowy stożkowy,
  • 915 – z czopem walcowym,
  • 916 – z końcem wgłębionym.

Po co stosuje się wkręt dociskowy bez łba z czopem walcowym albo z końcem wgłębionym?

Jeśli chodzi o wkręty dociskowe, to w hurtowni Inoxa, która sprzedaje trwałe, wykonane ze stali nierdzewnej elementy złączne, możemy nabyć akcesoria oznaczone normą DIN. Są one przydatne nie tylko w ramach zastosowań profesjonalnych, ale również w warunkach domowych. Za ich pośrednictwem możemy uzyskać stabilne połączenia elementów:

  • mebli, w tym ogrodowych,
  • różnych konstrukcji, na przykład przemysłowych.

Temu służą na przykład wkręty DIN 417, a więc z czopem walcowym bez łba, które mają gwint na całej długości. Z kolei elementy oznaczone DIN 427 przydadzą się wszędzie tam, gdzie konieczna jest minimalizacja tarcia oraz uzyskanie wyjątkowej estetyki. Są wykorzystywane między innymi do mocowania elementów znajdujących na ścianach zewnętrznych.

Inny rodzaj to DIN 438, czyli wkręty dociskowe z końcem wgłębionym i gwintem na całej swojej długości. Możemy nabyć również elementy z rowkami, oznaczone jako DIN 551 (z końcem płaskim) lub 553 (z końcem stożkowym).

Wkręty dociskowe są przydatnymi podczas wielu prac elementami złącznymi. Dzięki nim zwiększymy trwałość połączenia, co ma duże znaczenie podczas montażu oraz obsługi maszyn i pojazdów czy tworzenia różnego typu konstrukcji. Takie akcesoria możemy stosować również w domu, podczas majsterkowania.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%