› bieżące
08:18 / 22.06.2021

Do czego służy masa szpachlowa? Jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy!

Do czego służy masa szpachlowa? Jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy!

Masa szpachlowa przydaje się podczas różnego rodzaju prac remontowych i wykończeniowych. Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest? Może chciałbyś także poznać jej rodzaje, aby następnym razem wiedzieć, który wybrać? W takim razie zachęcamy do przeczytania tego artykułu!

Czym jest masa szpachlowa i kiedy się jej używa?

Masa szpachlowa najczęściej występuje w formie suchego proszku gipsowego, który należy rozrobić z wodą. Na rynku widnieją także gotowe masy o konsystencji pasty. Stosuje się je głównie do wypełniania różnego rodzaju ubytków, likwidowania spękań i zarysowań. Ponadto, jeśli chcesz wygładzić ścianę czy sufit przed malowaniem, tapetowaniem lub tynkowaniem, także zastosuj masę szpachlową. Zostając przy temacie wygładzania, opisywany dziś produkt wykorzystuje się przy pionowaniu lub poziomowaniu obszarów, a także wyrównywania kątów.

W odróżnieniu od gładzi masa szpachlowa nie musi być nakładana w kilku warstwach na powierzchnię. Stosując ją, możesz mieć pewność wysokich właściwości sczepnych. Wybierana najczęściej, jako warstwa podkładowa, jest bardzo prosta w nakładaniu. Wystarczy użyć do tego pacy metalowej ewentualnie szpachelki, jeśli ubytki, które mają zostać wypełnione, są niewielkie. Kiedy szpachlujesz sufit, zacznij od okna, a gdy ścianę, szpachluj od dołu do góry. Jeżeli skończyłeś pracę, zanim rozpoczniesz dalsze czynności, odczekaj około 24 godzin, w tym czasie masa szpachlowa zwiążę się i wyschnie. 

Rodzaje masy szpachlowej

Masa szpachlowa występuje w dwóch postaciach, suchej oraz mokrej mieszanki. Poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich:

  • mokra mieszanka – to gęsta, już gotowa do użycia masa szpachlowa. Gdy otworzysz jej opakowanie, od razu przystąp do wykonywania prac. Jedną z głównych zalet mokrej mieszanki jest jej plastyczność. Warto także zauważyć, że produkt oferuje czystość podczas prac przygotowawczych (nie trzeba mieszać suchych składników z wodą, co zawsze doprowadza do zabrudzeń powierzchni). Plastyczność to nie wszystko, mokra masa szpachlowa jest także elastyczna, w jej składzie znajdziesz najczęściej mączkę dolomitową, bardzo drobne kruszywo. Dzięki temu możliwe jest nakładanie mieszanki w bardzo cienkich warstwach na powierzchnię ścian i sufitów.
  • sucha mieszanka – przede wszystkim osoba nakładająca ten rodzaj masy szpachlowej, musi mieć większe umiejętności. Produkt trzeba nakładać odpowiednio szybko, zanim jeszcze rozpocznie się jego wiązanie. Zanim jednak zaczniesz ten proces, wcześniej musisz odpowiednio rozmieszać suchą mieszankę z wodą. Zrób to dokładnie, grudki zalegające w masie mocno utrudnią jej nakładanie. Ten rodzaj masy szpachlowej ma także kilka zalet, przede wszystkim pozwala wyrównywać znaczące ubytki. Ponadto tę mieszankę można nakładać w warstwach o grubości większej niż pół centymetra.

Niwelowanie nierówności, wypełnianie powierzchniowych uszkodzeń i ubytków czy precyzyjne wyprowadzanie kątów i płaszczyzn sufitów i ścian – to główne zastosowania masy szpachlowej. Do wyboru masz dwa jej rodzaje, a więc mieszankę suchą i mokrą. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, wybierz wersję mokrą, jest łatwiejsza w nakładaniu. Jeżeli jednak ubytki w ścianach są duże, nie masz wyjścia, musisz postawić na mieszankę suchą. Po pewnym czasie jej stosowania dojdziesz do wprawy, mieszanie jej z wodą i szybkie nakładanie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Po wyschnięciu uzyskasz twardą powierzchnię, którą można szlifować i przewiercać. Dalsze prace wykończeniowe, a następnie montażowe będą więc możliwe.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%