› poradnik
08:20 / 06.09.2017

Do czego użyć kleju montażowego

Do czego użyć kleju montażowego

Od materiałów, które stosowane są w czasie remontów, wymagamy natychmiastowego działania, tak aby w krótkim czasie przejść do kolejnych zaplanowanych czynności. O ile w niedalekiej jeszcze przeszłości przeszkodą w szybkim sfinalizowaniu działań budowlanych i wykończeniowych było powolne wiązanie i niewystarczająca skuteczność klejów, obecnie produkowane kleje montażowe stanowią na tym polu nową jakość.

Kleje, które pamiętają nasi rodzice
 

Niedostępność specjalistycznych i nowoczesnych materiałów budowlanych w czasach „przedhipermarketowych” sprawiała, że możliwe było korzystanie z niewielu preparatów. Przykładami takich są kleje, których nazwy do dzisiaj są powszechnie kojarzone z materiałami stosowania: guma arabska do papieru, wikol do drewna, butapren do wyrobów kauczukowych. Obecnie ich odpowiednikami są kleje montażowe działające błyskawicznie, odporne na wilgoć i warunki pogodowe, dające trwałość wiązania i łatwe w użyciu.

Czy istnieje uniwersalny klej montażowy?
 

Materiały budowlane i wykończeniowe, które stosowane są powszechnie, są zróżnicowane względem zawartości składników wchodzących w niekorzystne reakcje z substancjami składającymi się na kleje. Przykładem tego jest styropian – popularny izolator termiczny. Jego użycie na elewacji czy ścianach wewnętrznych wymaga użycia specjalistycznego kleju, który nie roztopi spienionych granulek polistyrenowych. Inną kwestią jest niska skuteczność klejów na materiałach pokrytych teflonem – te na szczęście w remontach i na budowie nie są wykorzystywane.

do-czego-uzyc-kleju-montazowego-1.jpg

Cechy skutecznego kleju montażowego
 

Ponieważ kleje montażowe wykorzystywane są w wielu przypadkach doraźnie, wymaganymi cechami są skuteczność i szybkość wiązania, a także możliwość zastosowania na wielu materiałach. Klejona powierzchnia powinna być też odporna na wilgoć i zmienne warunki temperaturowe, co umożliwia zastosowanie kleju na zewnątrz budynków. Jeśli klejone powierzchnie pracują, na przykład drewniane lub ceramiczne elementy okładzin podłogowych, klej montażowy musi cechować się elastycznością – w przeciwnym razie wykruszy się na skutek działających na niego sił. Przykładem preparatu, który spełnia powyższe warunki, jest klej Mamut.

Klej montażowy do natychmiastowego użycia
 

Spoiwo takie jak klej montażowy Mamut jest natychmiast gotowe do użycia i nie wymaga uprzedniego mieszania składników. Ważne jednak, by nakładać klej na odczyszczoną powierzchnię – powinna być ona pozbawiona tłustych plam, luźnych cząstek i pyłu. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na karcie produktu, na której producent wymienia możliwe zastosowania kleju i wymienia substancje i materiały, na które spoiwo zadziała niekorzystnie lub okaże się nieskuteczne.

do-czego-uzyc-kleju-montazowego-2.jpg

Dlaczego kleje montażowe sprzedawane są w kartuszach?
 

Chociaż opakowania klejów montażowych mają różną wielkość – od niewielkich tubek do wykorzystywanych na budowach celofanowych wkładów bez aplikatora – szczególnie korzystne jest wykorzystanie kartuszy – wymiennych pojemników umieszczanych w wyciskaczach. Powodem tego jest łatwa wymiana, precyzyjnie działający mechanizm aplikacji i możliwość użycia w miejscach o ograniczonym dostępie. Dzięki plastikowej końcówce nakręcanej lub nakładanej na kartusz możliwe jest wypełnienie klejem szczelin o różnej wielkości – wystarczy w odpowiednim miejscu przyciąć końcówkę i skierować klej wprost między klejone elementy.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%