› bieżące
11:00 / 25.10.2013

Do elbląskiego schroniska trafił skatowany szczeniak. Film

Do elbląskiego schroniska trafił skatowany szczeniak. Film

fot. Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt

Wczoraj do schroniska trafił pies z obrzękami na całym ciele. Kobieta znalazła szczeniaka przy ulicy Hetmańskiej i przywiozła go do jednostki Otoz Animals. -  Pies jest obolały, ma spuchniętą krtań. Na głowie widać strupy. Szczeniak objęty jest już opieką – mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska w Elblągu. Za znęcanie się nad zwierzętami grożą surowe kary. Czy są egzekwowane?

To już kolejne zdarzenie, które zszokowało pracowników elbląskiego schroniska. Od pamiętnej sprawy dotyczącej zamordowania z premedytacją owczarka niemieckiego minął już jakiś czas. Przypomnijmy, że właściciel uderzył psa narzędziem w okolice czaszki, czego następstwem był krwotok, wstrząs mózgu i zgon. Przestępca otrzymał wówczas karę dwóch tysięcy złotych grzywny i pięciu tysięcy nawiązki na rzecz schroniska w Elblągu. Do dziś jednak nie zapłacił za swój czyn.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt. Czy to odstrasza bandytów?

- Ustawa o ochronie zwierząt daje surowsze narzędzia do karania przestępców. Trzy lata pozbawienia wolności i sto tysięcy złotych to najwyższy wymiar kary. Problem tkwi w prokuraturze, która umarza większość spraw lub daje grzywnę w wysokości pięciu tysięcy złotych w przypadku, gdy sprawca nie ukrywa, że zabił przypadkiem, tylko tłukł psa w jednym celu. Z doświadczenia wiemy, że pieniądze wypłacane są latami, a sprawcy całkowicie unikają kar – mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu.

Za znęcanie się nad zwierzętami uważa się świadome dopuszczanie do zadawania bólu, a w szczególności umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia oraz pozostawianie go na uwięzi, bez jedzenia i wody. Co ważne – porzucenie zwierzaka to również przestępstwo, za które grozi kara dwóch lat pozbawienia wolności.

Pod linkiem, znajduje się film obrazujący stan fizyczny szczeniaka, który trafił z poważnymi obrażniami do schroniska: http://www.youtube.com/watch?v=zH9-U4eDFGQ. Stan zwierzaka jest niestabilny.

Aby pomóc szczeniakowi, można przelać pieniądze na konto schroniska: Millenium Bank: 41 1160 2202 0000 0001 2949 7297, w tytule wpisując: Pomoc dla Wojtusia.

 

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%