› inwestycje drogowe
14:27 / 30.10.2012

Do Nowakowa dojedziemy już bez przeszkód. Most pontonowy otwarty dla ruchu

Do Nowakowa dojedziemy już bez przeszkód. Most pontonowy otwarty dla ruchu

fot. Konrad Kosacz

Kierowcy jadący w stronę Wyspy Nowakowskiej, już od tygodnia mogą bez przeszkód korzystać z mostu pontonowego na rzece Elbląg w Nowakowie. Remontowany od blisko 2 miesięcy obiekt, został udostępniony dla ruchu kołowego.

Most w Nowakowie, znajdujący się w ciągu drogi powiatowej nr 1100N Kępiny Wielkie - Nowakowo - Rubno Wielkie, wymagał pilnych napraw. Dziurawa i spróchniała, drewniana nawierzchnia mostu stwarzała spore niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców. Także podtapiane przez powodzie mechanizmy otwierania i zamykania mostu, wymagały już wymiany i konserwacji.

Starostwo Powiatowe w Elblągu, do którego należy most w Nowakowie, pozyskało w tym roku od wojewody 429 tys. zł dotacji na remont obiektu. Środki pochodzą z rządowych funduszy na likwidację skutków powodzi.

Prace modernizacyjne ruszyły pod koniec sierpnia. Polegały one m.in. na naprawie klap najazdowych wraz z konstrukcją połączeń, wymianie drewnianej nawierzchni jezdni 4 pontonów, wymianie całej instalacji elektrycznej sterowania mostu, naprawie odbojnic oraz wymianie na nowe wszystkich lin stalowych naciągowych pontonów.

W ramach robót, rozebrano murowany budynek portierni mostu pontonowego, który z racji bliskiego sąsiedztwa rzeki Elbląg, był regularnie podtapiany. Stary budynek stróżówki zastąpiono dwoma metalowymi kontenerami socjalno – biurowymi dla pracowników obsługujących most.

Inwestycja obejmowała ponadto roboty remontowe przy skarpie mostu żelbetowego w Kępinach Wielkich, oddalonego od przeprawy w Nowakowie o 3 km.

Wykonawcą robót było wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Tuga z Nowego Dworu Gdańskiego. 23 października, a więc 8 dni przed terminem, most został otwarty dla ruchu kołowego. Obecnie trwają na nim ostatnie prace poprawkowe.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Most w Nowakowie zamknięty także dla pieszych

03.10.2012

Remontowany od ponad miesiąca most pontonowy na rzece Elbląg w Nowakowie, 5 października będzie zamknięty dla ruchu pieszego. Obecnie obiekt jest zamknięty dla...

Zdjęcia ilość zdjęć 15