› raporty
10:18 / 09.10.2015

Do przerwy: bez telebimu na Stadionie

Do przerwy: bez telebimu na Stadionie

fot. legia.net

Czas głosowania na inicjatywy zgłoszone do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w połowie upłynął. Tylko do 16 października można jeszcze oddać swój głos na konkretny projekt. Przedstawiamy kolejną garść statystyk odnośnie najbardziej popieranych pomysłów na zmiany w Elblągu.

Ubiegłoroczny Budżet Obywatelski

W edycji 2014/2015 wybrano 8 propozycji (pod głosowanie poddano 143 zadania) z 471 złożonych wniosków, oddano 19 124 głosy, a swoje obywatelskie przywileje wykorzystało 9649 osób. W okręgu pierwszym mieszkańcy wybrali wniosek dotyczący wykonania chodnika przy Al. Odrodzenia (osiedle Zawada) wraz ze ścieżką rowerową z zagospodarowaniem przylegającego pasa zieleni w celu rekreacyjno-wypoczynkowym (m.in. ławeczki czy kosze na śmieci). Do wyboru tego konkretnego celu potrzeba było 814 głosów. W okręgu drugim obywatele zdecydowali się poprzeć pomysł budowy boiska sportowego w Szkole Podstawowej nr 15 przy ulicy Modlińskiej (396 głosów poparcia). W okręgu nr 3 wybrano - ilością głosów 306 - remont nawierzchni oraz powiększenie istniejącego parkingu przynależnego do wieżowców przy ul. Kościuszki 25 i 27. Okręg czwarty, dzięki 549 głosom mieszkańców, zostanie zmodernizowany w zakresie naprawy chodnika i drogi dojazdowej oraz wykonania miejsc parkingowych wzdłuż budynków położonych przy ul. Mącznej 3-5 i 6-7. W ostatnim okręgu (nr 5) wybrano aż 2 inicjatywy. 790 głosów przesądziło o budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Lotniczej, natomiast 676 głosów oddano na budowę zielonych miejsc postojowych przed Gimnazjum nr 7 (ul. Lotnicza). Z projektów ogólnomiejskich mieszkańcy najwięcej głosów oddali na 3 cele: remont boiska na terenie ZSM przy ul. Komeńskiego (1003 głosy), plac dla psów – wybieg dla zwierząt – Park Dolinka (972) oraz wykonanie nowej nawierzchni na torze wrotkarskim (podniesienie standardu toru wrotkarskiego przy Agrykola – 807).

Tegoroczny Budżet Obywatelski

Po pierwszej połowie głosowania na wybraną inicjatywę mającą poprawić infrastrukturę miasta, ale także jego wizerunek, powodów do zadowolenia nie mogą mieć fani miejscowej Olimpii. Z 62 inicjatyw ogólnomiejskich, na zakup i montaż telebimu na Stadionie Miejskim przy Agrykola 8 oddano niespełna 100 głosów – dokładnie 95. To nie wróży sukcesu tej inicjatywie. Dlatego także, że póki co mieszkańcy Elbląga najchętniej popierają modernizację boiska szkolnego przy Zespole Szkół nr 2 przy ul. Wyżynnej 3. Za tym pomysłem opowiedziało się bardzo wiele osób, które łącznie oddały 1,1 tys. głosów. Jeżeli porównamy zeszłoroczne zwycięskie inicjatywy z tegorocznymi (przed końcem głosowania) to przekonamy się, że ilość głosów oddanych w tym roku przekroczyła już teraz liczbę z roku ubiegłego. Przed instalacją i zakupem telebimu znajdują się jeszcze trzy inne ogólnomiejskie pomysły:

- budowa hali namiotowej na terenie Gimnazjum nr 7 jako pełnowymiarowej sali sportowej młodzieży uczącej się i mieszkającej na Zatorzu („Przez sport do zdrowia”) - 237 głosów,

- odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni - 100 głosów,

- budowa Parku Street Workout jako części placu rekreacyjnego przy ul. Adama Mickiewicza - 96 głosów.

 

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%

Powiązane artykuły

Budżet Obywatelski na półmetku głosowania

08.10.2015 komentarzy 2

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego trwa do 16 października. Tuż przed półmetkiem głosowania prezentujemy statystyki aktywności...