› bieżące
07:50 / 14.10.2013

Dobra mała klasa. To nieprawda, że nauczycieli jest za dużo - twierdzi prezes ZNP

Dobra mała klasa. To nieprawda, że nauczycieli jest za dużo - twierdzi prezes ZNP

fot. Konrad Kosacz

Nikt nie powinien twierdzić, że nauczycieli jest zbyt dużo - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaznaczył, nauczyciele nie tylko nauczają, ale i wychowują, a w mniejszych klasach uczniowie lepiej się uczą.

- 14 października to wyjątkowy dzień dla polskiej oświaty i nauczycieli, którzy są przewodnikami po współczesnym, częstokroć skomplikowanym świecie. Nie tylko uczą, ale i wychowują w sytuacji, kiedy rodzice coraz więcej czasu spędzają w pracy. Są i będą niezmiernie potrzebni, dlatego nikt nie powinien twierdzić, że mamy w szkołach za dużo nauczycieli! - napisał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przywołał opinie specjalistów, z których wynika, że nauczyciele są bardziej zadowoleni ze swojej pracy, kiedy uczą w mniej licznych klasach.

- Dodatkowo, wiele badań wskazuje, że w mniejszych klasach dzieci uczą się więcej, a nauczyciele zauważają mniej problemów z dyscypliną uczniów w czasie lekcji. Ponadto nauka w małych klasach wzmacnia osiągnięcia dzieci w wieku wczesnoszkolnym i jest szczególnie korzystna dla uczniów z grup edukacyjnego ryzyka - zaznaczył Broniarz. Przypomniał, że pod względem liczby uczniów w klasie, Polska wypada stosunkowo dobrze w porównaniu z innymi krajami OECD (średnia liczba uczniów w klasie jest mniejsza od średniej dla krajów OECD).

Na tle europejskim wypadamy gorzej, bowiem średnia liczba uczniów w klasie gimnazjalnej jest większa od średniej dla krajów UE oraz niewiele mniejsza od średniej dla UE w przypadku szkół podstawowych. W Polsce statystyczna klasa liczy 18 osób w szkole podstawowej (w mieście już 22 uczniów); w gimnazjum 22 uczniów (23 w mieście), a w liceum ogólnokształcącym 27 osób.

- Jak pokazują te dane, sytuacja jest szczególnie niekorzystna w miastach oraz w liceach, gdzie mamy do czynienia z dużymi klasami - ocenił prezes ZNP. - Niepokojący jest również fakt, że pomimo niżu demograficznego, liczba uczniów w klasach nie zmniejsza się. Wręcz przeciwnie, często rośnie, bo wiele samorządów ustalając limit, kieruje się czynnikiem ekonomicznym.

Tymczasem łączenie mniej licznych klas nie poprawia warunków nauki i pracy, nie sprzyja również wyrównywaniu szans edukacyjnych - podkreślił. Dlatego - zdaniem ZNP - powinien funkcjonować maksymalny limit uczniów w klasie.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

14 października 2013r. o godz. 11.00 w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida przy ul. Świętego Ducha 3 – 7 odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystości 33 elbląskich nauczycieli otrzyma dyplomy Nagród Prezydenta Miasta Elbląga za osiągnięcia w pracy dydaktyczno–wychowawczej i opiekuńczej.

źródło: (PAP)

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Za wykorzystywanie poglądów politycznych w szkole polecą głowy

30.08.2013 komentarzy 5

Jerzy Wilk wraz Markiem Pruszakiem i Iwoną Mikulską wręczyli dziś wybranym kilka dni temu w konkursie nominacje na stanowiska dyrektorów elbląskich...

List Prezydenta Jerzego Wilka do uczniów, nauczycieli i rodziców

02.09.2013 komentarzy 1

Dzisiaj 15 tys. 787 uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. Z tej okazji prezydent Elbląga Jerzy Wilk wystosował do uczniów, nauczycieli i rodziców...