› bieżące
06:31 / 23.08.2013

Dobra wiadomość. Czynsze i bilety komunikacji w dół

Dobra wiadomość. Czynsze i bilety komunikacji w dół

fot. UM Elbląg

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk i wiceprezydenci Janusz Hajdukowski i Marek Pruszak spotkali się z dziennikarzami, aby poinformować ich o bieżących sprawach miasta i przedstawić najważniejsze pomysły, które głosowane będą podczas najbliższej sesji.

Dla mieszkańców dwie istotne informacje dotyczą obniżek czynszów w mieszkaniach komunalnych i niższych cen biletów w komunikacji miejskiej. Jeżeli radni podejmą stosowne uchwały, obniżki czynszów z 8,02 zł za metr kw. spadną do 6,00 zł. Nowe czynsze obowiązywać będą od stycznia 2014 roku. To czas na poinformowanie mieszkańców o nowych stawkach, wprowadzenie zmian w naliczaniu czynszów. Cena biletów również idą w dół, a zmiana cennika powinna zostać wprowadzona jeszcze w październiku tego roku.

Cena tradycyjnego biletu jednorazowego z 3 zł obniżona zostanie do 2,80 zł, jeszcze tańszy będzie bilet dla użytkowników elektronicznej Elbląskiej Karty Miejskiej (EKM) i wyniesie 2,60 zł. Przejazd na dwóch przystankach z użyciem EKM będzie jeszcze niższy i wyniesie 2,20 zł. Tańsze będą również bilety okresowe. Nie będzie już biletów 30-dniowych z limitowaną ilością przejazdów, zastąpi je jeden bilet 30-dniowy, normalny kosztować będzie 90 zł, ulgowy 45 zł.

Wracają bilety miesięczne, które kosztować będą 85 zł normalny i 42.50 zł ulgowy. Tanieją, popularne wśród uczniów, bilety semestralne, ich cena wcześniej wynosiła 210 zł, po obniżce będzie to 180 zł.

Pozostając przy komunikacji wiceprezydent Janusz Hajdukowski poinformował, że w związku z unieważnieniem pierwszego postępowania Miasto ogłosiło drugi przetarg, mający wyłonić firmy, które po 2014 roku wozić będą elblążan.

- Mam nadzieję, że elbląskie firmy lepiej się przyłożą do drugiego przetargu – dodał prezydent Jerzy Wilk.

Hajdukowski poinformował też o swoich zamiarach cotygodniowych objazdów drogowych tak, aby na bieżąco przyglądać się postępom prac na modernizowanych drogach.

- Spośród pracowników Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg wyłoniliśmy jednego inżyniera, który codziennie będzie zdawał relację z tego, co dzieje się na elbląskich drogach. Będzie przekazywał nam informacje, a my będziemy reagować w formie decyzji. Na początku uśmiechano się kiedy padła informacja, że objeżdżać będziemy przebudowywane drogi, ale niektórzy byli pozytywnie zaskoczeni, że po raz pierwszy widzieli prezydenta na budowie – mówił Jerzy Wilk.

Jako kluczową dla miasta w tej chwili inwestycję drogową prezydent określił zakończenie przebudowy drogi 503. Droga 504, realizowana z własnych środków miasta, powinna być przejezdna do końca tego roku.
 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%