› bieżące
08:00 / 16.04.2015

Dobre wieści dla kierowców. Malbork pożegna się z korkami

Dobre wieści dla kierowców. Malbork pożegna się z korkami

fot. Jeroen Fossaert/flickr.com

O budowie drugiego mostu przez rzekę Nogat, który ułatwiłby podróżnym wjazd do Malborka, mówiło się już od kilku lat. Rozwiązanie to ma być jednak korzystne nie tylko dla turystów, chcących zwiedzić to piękne miasto, ale i malborczan, którzy chcą wybrać się m. in. do Elbląga. Po licznych perturbacjach w końcu podpisana została umowa na budowę nowej przeprawy.

Problemy, o których mowa, wynikły m. in. z dwukrotnego przekładania terminu przeprowadzenia przetargu i decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W przetargu na budowę drugiego mostu, ogłoszonym w ubiegłym roku, wybrała bowiem ofertę gdyńskiej firmy Vistal, zawierającą najtańszą propozycję wykonania przeprawy przez rzekę Nogat (ponad 67 mln zł). Od tej decyzji odwołała się firma Strabag z Pruszkowa, która złożyła drugą najniższą ofertę (ponad 70 mln zł). Sprawą zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza. Uznała racje pruszkowskiego inwestora i wykluczyła z postępowania przetargowego firmę z Gdyni.

W zaistniałej sytuacji GDDKiA mogła się odwołać od wyroku KIO z 4 grudnia ubiegłego roku, lecz tego nie uczyniła. W styczniu bieżącego roku zapowiedziała natomiast, że podpisze umowę z firmą z Pruszkowa. Stało się tak przedwczoraj, 14 kwietnia.

W dniu 14.04.2015r. została podpisana między GDDKiA oraz firmą Strabag SA umowa na budowę nowej przeprawy mostowej przez Nogat w Malborku. Kontrakt przewiduje powstanie 178,8 m mostu przez rzekę oraz rozbudowę istniejącego układu drogowego o drugą jezdnię na odcinku od skrzyżowania z ul. Tczewską do Pl. Słowiańskiego. Łącznie będzie to 1,8 km nowej drogi.

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. Wybrana firma ma dokładnie 20 miesięcy na wywiązanie się z powierzonego jej zadania. Prace mogą ruszyć niebawem. Wszystko dzięki saperom z gdańskiej firmy Explosive, którzy już w sierpniu ubiegłego roku przeczesywali brzegi i dno rzeki Nogat w miejscu powstania drugiej nitki mostu. Efektem tych działań było znalezienie granatu i pocisku artyleryjskiego, którymi zajęli się saperzy z Elbląga.

Pracownicy GDDKiA wskazują, że inwestycja przyczyni się do zlikwidowania korków na drodze wjazdowej do Malborka. Dodatkową korzyść stanowić będzie wyremontowanie istniejącego już mostu i budowa dojazdów do nowej przeprawy w ciągu dróg krajowych 22 i 55. Oznacza to, że już za niespełna 2 lata kierowcy nie będą musieli wystawać w korkach i czekać na swoją kolej, by wjechać do Malborka.

10
2
oceń tekst 12 głosów 83%