› bieżące
13:37 / 27.06.2014

Dodatkowe patrole na ulicach Elbląga

Dodatkowe patrole na ulicach Elbląga

Od dziś ruszają dodatkowe, piesze, policyjne patrole finansowane przez Urząd Miejski w Elblągu. Projekt, który był realizowany już w latach poprzednich teraz zostaje reaktywowany. Dodatkowe służby, za które zapłaci miasto, obejmą kluczowe miejsca w tym m.in. elbląską starówkę.

Prezydent Elbląga oraz Komendant Miejski Policji w Elblągu podpisali porozumienie na mocy, którego miasto zapłaci za wystawienie dodatkowych pieszych patroli policyjnych. W patrole są zaangażowani policjanci, którzy będą chcieli pracować w czasie wolnym poza normalną służbą.

Jedna dodatkowa służba to dla miasta koszt około 100 złotych, tyle bowiem dostanie funkcjonariusz patrolujący miasto za 8 godzin służby. Budżet miasta opłaca dodatkowe patrole od 4 lat. W tym roku zaplanowano przeznaczyć na ten cel 20 tys. zł., co wystarczy na dodatkowe zabezpieczenie miasta podczas weekendów aż do końca sierpnia.

Ponadnormatywne patrole pojawią się w mieście pilnując porządku i bezpieczeństwa już od dnia dzisiejszego, gdyż wakacje to okres, kiedy więcej osób przebywa w centrum miasta. W ramach dodatkowych patroli, policjanci, głównie pieszo, monitorować będą śródmieście oraz te części osiedli, gdzie najczęściej dochodzi do przestępstw. Ich rozmieszczenie będzie się odbywało w zależności od sytuacji i potrzeb.

Dodatkowe służby pełnione będą w piątki oraz soboty w godzinach wieczornych i w nocy, gdy elblążanie częściej odwiedzają puby i dyskoteki i kiedy zagrożenie przestępstwami jest największe. Rolą tych patroli jest także odciążenie służby interwencyjnej na terenie miasta.

Efekty pracy dodatkowych patroli to: mniej wybryków chuligańskich, mniej zniszczenia mienia, a przede wszystkim – zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Nic tak nie podnosi poczucia bezpieczeństwa, jak fizyczna obecność policjantów.

W ubiegłym roku w ramach dodatkowych patroli policyjnych finansowanych z budżetu miasta przeprowadzono 400 dodatkowych służb, m.in. wylegitymowano ponad 1800 osób, nałożono 365 mandatów oraz pouczono 442 osoby.

asp. Katarzyna Trochimczuk

Zespół Prasowy KMP w Elblągu

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%