› bieżące
10:57 / 19.11.2013

Dodatkowe służby policyjne. Czy są potrzebne w naszym mieście?

Dodatkowe służby policyjne. Czy są potrzebne w naszym mieście?

fot. nadesłane

W tym roku elbląscy policjanci wystawili 400 dodatkowych służb patrolowo-interwencyjnych. Dodatkowe patrole finansuje Urząd Miejski. Założenie funkcjonuje już od kilku lat. Policyjne służby ponadnormatywne to piesze patrole, które elblążanie widzą na osiedlach, w centrum miasta a także na elbląskiej starówce.

Miejsca, do których kierowane są patrole to głównie centrum miasta oraz elbląska starówka. Można powiedzieć także, że są to patrole sezonowe. Ich największa ilość wystawiana jest w okresie letnim a szczególnie w wakacje. Głównie w porze wieczorowo-nocnej. W praktyce dodatkowe patrole działają od kwietnia do października. Rolą tych służb jest także odciążenie służby interwencyjnej na terenie miasta.

Bezsprzeczne jest to, że dodatkowe patrole mają wpływ na podniesienie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Elbląga. Wynika to m.in. z przeprowadzanej w mieście ankiety. Co więcej, tylko weekendowe służby ponadnormatywne legitymują ponad 100 osób i podejmują także inne interwencje.

Komendant Miejski Policji w Elblągu wystąpił już o zabezpieczenie w budżecie miejskim na 2014 rok środków na te właśnie dodatkowe patrole. Miasto płaci za jedną 8-godzinną służbę 100 złotych. Pieniądze te trafiają do policjantów, którzy w czasie wolnym, zgłoszą się do pełnienia służb ponadnormatywnych na terenie Elbląga.

asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%