› bieżące
09:44 / 04.05.2018

Dodatkowe tysiąc litrów krwi od terytorialsów

Dodatkowe tysiąc litrów krwi od terytorialsów

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej dołączyła do długofalowego projektu Wojsk Obrony Terytorialnej, którego celem będzie ratowanie życia i zdrowia mieszkańców całego kraju. „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” to akcja, która spowoduje, że każdego roku w systemie przybędzie tysiąc litrów krwi, a w gotowości do jej alarmowego oddania będzie do dyspozycji pół tysiąca dawców – żołnierzy.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem, do którego dołączyła 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Idea projektu wynika z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. 
Cele KRWIOoBieg-u
Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Terytorialsi z Warmii i Mazur przyczynią się do zwiększenie ilości krwi 
w systemie na terenie województwa. Żołnierze OT będą, zgodnie z mottem, „zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych i w ten sposób zwiększą ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.
Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami 
i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.
Projekt w liczbach
Zakładane efekty projektu są bardzo optymistyczne, ale możliwe 
do zrealizowania przy wykorzystaniu szybko zwiększającego się potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnych, w których nasi żołnierze na co dzień funkcjonują.
W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa 
i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.
Jak będzie wyglądała „kuchnia” projektu?
Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa. 
W sobotę, 26 maja 2018 roku, w godzinach 9.00 – 15.00, na plaży miejskiej 
w Olsztynie, zostanie zorganizowany punkt, w którym będzie można oddać krew, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także wykonać podstawowe badania zdrowotne – EKG, badanie poziomu cukru we krwi.  4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej razem z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca „Twoje TAK ma znaczenie” będą promować ideę transplantacji, zdrowego stylu życia, krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty 
i każdy będzie mógł wziąć udział w akcji.

Chcesz pomóc? Oddaj krew i dołącz do akcji „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA”.

Monika Jabłońska
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%