› bieżące
10:07 / 05.02.2019

Dodatkowy kredytobiorca – co nam daje i na co trzeba uważać?

Dodatkowy kredytobiorca – co nam daje i na co trzeba uważać?

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, możesz zaciągnąć go wraz z inną osobą – partnerem, przyjacielem, rodzicem czy innym członkiem rodziny. Sprawdź, jak zwiększyć zdolność kredytową dzięki dodatkowemu kredytobiorcy i jakie wiąże się z tym ryzyko.

Zdolność kredytowa a współkredytobiorca

Jeżeli Twoje zarobki, sytuacja zawodowa lub negatywna historia w BIK sprawiają, że Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca, rozważ możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego z kimś, kto ją zwiększy. Teoretycznie może to być ktokolwiek, nawet zupełnie obca dla Ciebie osoba – dla banku nie ma to żadnego znaczenia. Jednak z uwagi na to, że kredyt hipoteczny jest poważnym i wieloletnim zobowiązaniem, warto, żeby Twoim współkredytobiorcą był ktoś zaufany.

Warto wiedzieć

Twój współkredytobiorca powinien mieć świadomość, że wspólne zaciągnięcie kredytu hipotecznego znacznie obniży jego zdolność kredytową. Jeżeli w trakcie spłaty kredytu będzie on chciał zaciągnąć dodatkowe zobowiązanie, może być to trudne lub wręcz niemożliwe. Upewnij się, czy ta sytuacja jest dla niego jasna.

Jak dostać kredyt hipoteczny z dodatkowym kredytobiorcą?

Kiedy znajdziesz osobę, która zgodzi się na to, by zaciągnąć z Tobą kredyt mieszkaniowy, możecie złożyć wniosek kredytowy. Bank przystąpi wówczas do oceny Waszej wspólnej zdolności kredytowej.

Jakie warunki musi spełniać dodatkowy kredytobiorca, aby pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową? Oto najważniejsze wymagania:

  • osiągać regularne dochody – mogą pochodzić one z wynagrodzenia za pracę, działalności gospodarczej czy emerytury; ważna również jest wysokość miesięcznych zobowiązań i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego,
  • posiadać pozytywną historię kredytową – jeżeli Twój potencjalny współkredytobiorca w przeszłości miał problemy z terminową spłatą zobowiązań (kredytów, alimentów, różnego rodzaju rachunków), bank nie uzna go za wiarygodnego,
  • być w odpowiednim wieku – banki posiadają górną granicę wieku dla osób starających się o kredyt mieszkaniowy; w większości placówek jest to 70-75 lat (w momencie spłaty ostatniej raty kredytu).

Powyższe czynniki warto przeanalizować jeszcze zanim wspólnie udacie się do banku, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Jeżeli pracownik banku odkryje, że Twój współkredytobiorca ma bardzo złą historię kredytową, długi czy inne poważne zobowiązania, może on obniżyć Twoją zdolność kredytową.

Uwaga

Wspólne zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest równoznaczne z nadaniem prawa własności do mieszkania Twojemu współkredytobiorcy. Nawet jeżeli wspólnie spłacacie zaciągnięte zobowiązanie – nieruchomość może być tylko Twoją własnością.

Dodatkowy kredytobiorca w trakcie spłaty kredytu mieszkaniowego

Jeżeli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny samodzielnie, ale w trakcie jego spłacania Twoja sytuacja finansowa uległa zmianie, możesz dołączyć do niego dodatkowego kredytobiorcę. Oczywiście zgodę na to musi wyrazić bank, po przeanalizowaniu zdolności kredytowej potencjalnego współkredytobiorcy.

Inną możliwością, z jakiej możesz skorzystać w przypadku problemów ze spłatą zaciągniętego kredytu hipotecznego, jest wydłużenie okresu kredytowania. Tutaj możesz przeczytać, na czym to polega i kto może skorzystać z takiej możliwości.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%