Dokument o pogromie kieleckim w Bibliotece Elbląskiej
W piątek, 8 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na projekcję w ramach pokazów pofestiwalowych 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć film dokumentalny opowiadający o pogromie kieleckim pt. „Przy Planty 7/9”. Wstęp wolny.
„Przy Planty 7/9” – reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska, USA 2016 – dokumentalny, 1 godz. 26 min
O filmie:
4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.
Miejsce projekcji: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, sala kinowa
Program pokazów dostępny jest na stronie www.bibliotekaelblaska.pl
Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.
Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej – poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej
- czytamy na stronie Festiwalu.
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.