› poradnik
14:17 / 23.08.2016

Dom pełen słońca – jak go zbudować?

Dom pełen słońca – jak go zbudować?

Pozytywne oddziaływanie światła słonecznego na nasz dom objawia się nie tylko w naszym dobrym samopoczuciu, ale także, gdy zostanie dobrze zagospodarowane, może przynieść wymierne korzyści finansowe. Przy budowie domu niezwykle istotne jest uwzględnienie nasłonecznienia, dzięki któremu znacząco możemy obniżyć koszty oświetlenia pomieszczeń oraz ich ogrzewania. Jak zatem w pełni wykorzystać dobrodziejstwa natury i zbudować pełen słońca dom?

Być po słonecznej stronie świata

Posiadanie działki pod budowę i gotowy projekt, to jeszcze nie wszystkie warunki do tego, by nasz dom był pełen słońca. Przede wszystkim bryłę budynku należy postawić we właściwej orientacji względem stron świata. Pomieszczenia dzienne najlepiej zaplanować od strony południowo-zachodniej; w ten sposób zapewnimy ich maksymalne naświetlenie w ciągu dnia. Inną korzyścią wynikającą z takiej ekspozycji na słońce będzie pasywne wykorzystanie energii jego promieni do ogrzania wnętrz. Mamy zatem szansę na realne oszczędzenie wydatków na sztuczne oświetlenie oraz dogrzewanie pomieszczeń takich jak salon czy pokój do pracy. Z kolei sypialnię najlepiej umieścić po stronie wschodniej, bo w ten sposób zapewniamy sobie harmonię z naszym zegarem biologicznym. W końcu w kuchni, garażu czy pomieszczeniach służących do przechowywania powinien raczej panować chłód, więc umieszczenie ich od północy jest najlepszym rozwiązaniem. Projektując dom warto pamiętać, że najlepsza dostępność promieniowania słonecznego w naszych warunkach klimatycznych trwa od kwietnia do sierpnia, a odpowiednie nachylenie powierzchni budynku i jego właściwa orientacja w przestrzeni pozwala optymalnie z niego skorzystać.

Prace budowlane w pełnym słońcu

Rozważywszy już wszystkie detale dotyczące wykorzystania światła słonecznego w naszym domu, możemy ruszać z budową. Wiadomo, że prace budowlane postępują w najlepsze, gdy sprzyja temu aua. Słoneczna pogoda i umiarkowana temperatura, to wymarzone warunki każdego budowlańca; dzięki nim może terminowo oddawać kolejne etapy budowy. Jednak słońce, to nie jedyna siła napędowa na budowie; do wykonywania większości prac używa się elektronarzędzi i maszyn działających na prąd. Zważywszy na to ile kosztuje kwh prądu, koszty związane z wykonaniem poszczególnych elementów budynku mogą być znaczące. Warto zdecydować się na dostawcę, którego oferta będzie elastycznie dopasowywać się do rytmu pracy na budowie. I tak w taryfie budowlanej jednostrefowej możemy pracować pełną para przez całą dobę, a cena 1kwh prądu pozostanie niezmiennie na tym samym poziomie (sprawdź tutaj). Z kolei decydując się na jedną z taryf budowlanych dwustrefowych możemy precyzyjnie zaplanować najbardziej energochłonne czynności w godzinach, gdy cena 1 kw energii jest najniższa, a więc poza szczytem lub ewentualnie w środku dnia godzinach 13:00-15:00 albo po 22:00. Najczęściej firmy dostarczające prąd proponują kilka taryf budowlanych, w których ceny 1 kwh prądu mogą być zróżnicowane w zależności od mocy poboru lub pory dnia. Warto je przeanalizować, by zoptymalizować koszty budowy także w tym zakresie.

Słońce do zadań specjalnych

Widząc, ile słońce robi dla nas na co dzień, oświetlając i ogrzewając nasze pomieszczenia, możemy pomyśleć o jeszcze lepszym wykorzystaniu jego energii. Dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych będziemy w stanie przechwytywać moc płynącą z promieni słonecznych do obsługi urządzeń elektrycznych w naszym domu. Dostawcy prądu idący z duchem czasu, dla których ważne jest zaangażowanie społeczne i ruch ekologiczny mają w swojej ofercie panele solarne z możliwością montażu. Chcąc pomóc jak największej liczbie klientów w wykorzystaniu naturalnych źródeł energii proponują rozłożenie płatności za panele i ich montaż na raty. Do tego klient sam wybiera model i ilość potrzebnych modułów spośród paneli pochodzących od różnych producentów, którzy gwarantują jakość oraz markowe komponenty i podzespoły. Podstawowe zalety zastosowania fotowoltaiki to:

  1.  Zmniejszenie wydatków na prąd – zasadą przyjętą przez dostawcę prądu jest to, że urządzenia elektryczne w domu zasilane będą w pierwszej kolejności energią pochodzącą z paneli słonecznych, przez co obniżeniu ulegną kwoty miesięcznych rachunków za prąd.
  2. Korzystny wpływ na środowisko – produkcja energii wiąże się często z powstawaniem niebezpiecznych odpadów lub emisją szkodliwych substancji takich jak CO2; w przypadku fotowoltaiki możemy mówić o czystej energii, której wywarzanie nie szkodzi środowisku, a same panele poddawane są recyklingowi.
  3. Niezależność prosumenta - instalując panele fotowltoaiczne w sowim domu zmieniasz swoją kwalifikację; z konsumenta energii stajesz się prosumentem, czyli wytwórcą energii na swój użytek. W ten sposób uniezależniasz się od cen i koniunktury na rynku energetycznym, a pytanie ile kosztuje kwh prądu dotyczy Cię w coraz mniejszym stopniu.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%