› bieżące
13:36 / 18.07.2018

Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim jednak z nagrodą w konkursie „Cif. Witaj, piękna Polsko”!

Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim jednak z nagrodą w konkursie „Cif. Witaj, piękna Polsko”!

fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Dzisiejszy dzień (18 lipca) przyniósł bardzo dobrą informację, zarówno dla właścicielki najstarszego na Wysoczyźnie Elbląskiej, pochodzącego z 1772 r. domu podcieniowego w Kamionku Wielkim, jak również dla wszystkich zaangażowanych w ratowanie tego zabytku osób. Organizator konkursu postanowił zmienić swoją decyzję i przyznać 4 dodatkowe nagrody dla zgłoszonych obiektów, które otrzymały największą liczbę głosów. Wśród nich jest oczywiście dom należący do pani Mai, który w zakończonym 24 czerwca głosowaniu zajął bardzo wysokie, drugie miejsce na blisko 80 obiektów zgłoszonych do konkursu (10914 głosów).

Przypomnijmy że nie tak dawno pani Maja wzięła udział w konkursie internetowym „Cif. Witaj, piękna Polsko”, którego stawką była pomoc w częściowej renowacji obiektu (czyszczenie i aranżacja miejsca o łącznej wartości do 15 990 zł). Staraliśmy się pomóc w nagłośnieniu tej akcji. Nasz artykuł cieszył się dużą poczytnością. Zgłoszony do konkursu dom podcieniowy w Kamionku Wielkim zajął bardzo wysokie, drugie miejsce na blisko 80 obiektów z całej Polski! Posiadany przez panią Maję zabytek otrzymał aż 10914 głosów. To wielki kredyt zaufania ludzi, który zaangażowali się w akcję.

Wydawało się, że organizator zlekceważył wielkie pospolite ruszenie. Zgłoszony przez panią Maję obiekt początkowo nie załapał się na żadną z czterech nagród pierwszego stopnia w konkursie... 

Nie tylko pani Maja czuła się zawiedziona rozstrzygnięciem. Niektórzy uczestnicy i wspierający ich internauci postanowili pójść dalej i dać upust swojej frustracji w komentarzach na profilu społecznościowym organizatora. 

Bardzo mi się nie podoba w jaki sposób został zakończony konkurs. Głosowałam codziennie, zaangażowałam się w słuszną sprawę, a teraz czuję się oszukana. Jakim cudem pieniądze otrzymał ktoś, kto zdobył 14 głosów? Moim zdaniem to skandal i niezła antyreklama dla marki. Gratulacje dla zarządzających!

 – napisała pani Hanna S. Nie była  to wypowiedź odosobniona. Pojawiło się wiele podobnych postów.

Organizator konkursu tłumaczył swoją decyzję:

(...)  przykro nam, że ogłoszone wyniki są (...) rozczarowujące. Natomiast zapewniamy, że program został rozstrzygnięty zgodnie z regulaminem, a zwycięskie miejsca zostały wybrane w oparciu o kryteria w nim zawarte, spośród wszystkich zgłoszonych przez internautów lokalizacji. Zgodnie z regulaminem, liczba głosów nie była jedynym kryterium zwycięstwa. Wynika to z faktu, że wśród zgłoszonych propozycji (często również na szczycie listy pod względem głosów), znalazły się miejsca piękne i ważne, których renowacji nie jesteśmy jednak w stanie przeprowadzić – ze względu na stan techniczny, nadzór konserwatorski czy rodzaj zgłoszonej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z uzasadnieniem wyników programu dostępnym na naszej platformie www.witajpieknapolsko.pl.

Ostatecznie po przeanalizowaniu sprawy firma organizująca konkurs postanowiła przyznać aż 8 nagród.

Poza tymi miejscami, które znalazły się w czwórce nagrodzonych, nagrody otrzymają również cztery zgłoszone obiekty, które otrzymały największą liczbę głosów.

– poinformował nas dzisiaj (18 lipca) pan Maciej Lasoń z biura prasowego CIF.

Nie możemy zignorować 11 tys. głosów

– dodał.

Te pieniądze na pewno będa dobrze wykorzystane. Partner akcji przeprowadzi prace związane z czyszczeniem i aranżacją obiektu. Ich wartość został oszacowana na 15 990 zł. 

To oczywiście kropla w morzu potrzeb, gdyż zabytkowy dom znajduje się w bardzo złym stanie i wymaga wielkich nakładów finansowych.

Pani Mai, która ma za sobą tak duże poparcie zaprzyjaźnionych z nią osób, ale także internautów ze wszystkich stron Polski, nie pozostało nic innego jak założenie profilu na portalu zbiórek charytatywnych Zrzutka.pl. 

Jeśli zechcesz wesprzeć jego odbudowę, uratujesz choć część odchodzącego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na etap remontu obejmujący odtworzenie drewnianej konstrukcji ścian ryglowych i drewnianej konstrukcji dachu. Docelowe przeznaczanie domu to utworzenie w nim pracowni ceramiki i rzemiosł oraz muzeum regionu. Proszę o wsparcie bo moje środki nie wystarczają na przeprowadzenie całości koniecznego remontu, a w obecnym momencie uzyskanie wsparcia finansowego od ministerstwa, urzędu konserwatorskiego czy samorządu jest w praktyce niemożliwe. Składam oczywiście wnioski, ale prywatni właściciele nie otrzymują obecnie wsparcia. Będę je składać dalej. Będę też tak jak do tej pory przeznaczać wszystkie własne środki na remont tego domu. Wiele osób wskazuje tez kierunek funduszy europejskich - na samą renowację zabytku otrzymanie wsparcia jest możliwe co do zasady dla dużych podmiotów, najlepiej prowadzących działalność gospodarczą, wymagany wkład własny z reguły wynosi bowiem 50 % całości. Dziękuję za wysłuchanie i za wsparcie - Maja Pietrasik, właścicielka domu.

– zachęca do pomocy właścicielka domu podcieniowego.

Jeśli chcecie choćby w niewielkim stopniu wesprzeć szlachetną akcję uratowania zabytku, możecie to uczynić za pośrednictwem profilu "Zabytkowi na ratunek" na portalu Zrzutka.pl.

Jak deklaruje właścicielka, podarowane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na ratowanie domu podcieniowego. Liczy się naprawdę każda kwota! 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Uratujmy najstarszy na Wysoczyźnie Elbląskiej dom podcieniowy!

22.06.2018 komentarzy 4

Pani Maja, urzędniczka mieszkająca w Gdańsku, jest szczęśliwą właścicielką domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. Obiekt jest w bardzo złym stanie,...

Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim. Pomóż uratować część odchodzącego dziedzictwa! (aktualizacja)

17.07.2018 komentarzy 1

Pani Maja, skromna urzędniczka mieszkająca w Gdańsku, od 2016 roku jest szczęśliwą właścicielką domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. Jak...