Doradca Prezydenta Elbląga obejmie stanowisko w Olsztynie
fot. archiwum elblag.net
Jak informowaliśmy w połowie marca br. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie może mieć nowego dyrektora. Zarząd województwa rozpisał konkurs w związku z tym, że 31 maja kończy się umowa obecnej dyrektor Elżbiecie Jelińskiej. Wśród potencjalnych kandydatów przewijało się nazwisko obecnego doradcy Prezydenta Elbląga, ale sam zainteresowany jeszcze wtedy nie wiedział, czy w ogóle wystartuje w konkursie. 29 maja zarząd podjął uchwałę powołującą z dniem 1 czerwca nowego dyrektora, którym został właśnie Piotr Żuchowski. Umowa zostanie zawarta na okres 5 lat - do 31 maja 2022 roku.
Piotr Żuchowski w trakcie swojej kariery zawodowej był m.in. nauczycielem i dyrektorem placówki szkolnej, dyrektorem Zespołu Obsługującego Szkoły i Przedszkola Gminy Iława, wicestarostą iławskim, wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także generalnym konserwatorem zabytków. Polityk z Polskiego Stronnictwa Ludowego i jednocześnie przewodniczący sejmiku województwa na początku kwietnia ubiegłego roku został doradcą Prezydenta Witolda Wróblewskiego do spraw kultury i oświaty. Był to efekt rezygnacji ze swojego stanowiska wiceprezydenta Bogusława Milusza. Zamiast powoływać trzeciego obok Jacka Boruszki oraz Janusza Nowaka wiceprezydenta, Prezydent Miasta zdecydował się zatrudnić osobę odpowiedzialną za edukację.
"Członkowie zarządu zaakceptowali tym samym procedurę konkursową, którą zwycięsko przeszedł Piotr Żuchowski, ciągle jeszcze przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a wcześniej od 2007 do 2008 podsekretarz stanu i następnie do 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 2010 do 2015 generalny konserwator zabytków" - czytamy w piśmie nadesłanym z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. To oznacza również, że Piotr Żuchowski nie będzie mógł jednocześnie być przewodniczącym sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej.
W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej.
Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.