Doroczne Święto Teatru
fot. nadesłane
Zaledwie kilka dni pozostało do 56. Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest na całym świecie co roku 27 marca. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu świętować będzie wcześniej, bo już w piątek 24 marca. Elbląskie obchody Dnia Teatru uświetni premiera sztuki Larsa von Triera „Dogville”.
Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem ustanowionym w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów ustalono na 27 marca w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W tym dniu, co roku, rozsyłane jest orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, tłumaczone na ponad 20 języków, przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, zawierające jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwsze takie orędzie wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.
Co roku w obchody włącza się Teatr im. Aleksandra Sewruka. W piątek elbląskie obchody 56. Międzynarodowego Dnia Teatru uświetni premierowy spektakl autorstwa duńskiego reżysera i scenarzysty Larsa von Triera „Dogville”. Historia Grace, to opowieść o poświęceniu dla bliźnich, zemście i karze oraz o wpływie władzy na społeczeństwo i każdego człowieka.
Tradycyjnie już w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru wręczone zostaną statuetki „Aleksandrów” - - nagrody nawiązującej do osoby Patrona Teatru, wybitnego aktora i reżysera, dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn – Elbląg w latach 1957 - 69. „Aleksandry wręczane są w pięciu kategoriach – Najwierniejszy Widz Zbiorowy, Przyjaciel Teatru, kobieca i męska Rola Roku oraz Najpopularniejszy Aktor. Ale obchody Międzynarodowego Dnia Teatru to także kilkudniowa akcja Teatr otwarty dla Wszystkich, adresowana głównie do osób, które na co dzień Teatrem się nie interesują, a w skrajnych przypadkach których sytuacja uniemożliwia obcowanie ze sztuką teatralną.
Program Teatr otwarty dla Wszystkich:
27 marca, poniedziałek, aktorzy Teatru Sewruka Beata i Jerzy Przewłoccy będą czytać bajki dla dzieci w Przedszkolu Specjalnym przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu.
29 marca, środa, w godzinach 11:00 – 12:00 zapraszamy na otwartą próbę wznowieniową „Cudu Mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali”. Próbę poprowadzi reżyser i choreograf, Emil Wesołowski.
30 marca, czwartek, aktor Piotr Boratyński odwiedzi podopiecznych elbląskiego Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak. Będzie czytał prozę Anny i Miłosza Waligórskich. 31 marca, piątek, godzina 9.00 – 11.00, po Teatrze zostaną oprowadzone wycieczki, uczestnicy poznają tajemnice tego miejsca.
1 kwietnia, sobota, Piotr Boratyński z Młodzieżową Grupą Teatralną Nietentego, działającą przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka, poprowadzi warsztaty teatralne w Bibliotece w Jegłowniku.
Tego samego dnia o godzinie 20:00, zapraszamy na Starówkę do pubu Szlafrock (ul. Garbary 5), w którym odbędzie się Nocna Scena przy Stoliku. Tym razem sztukę H. Pintera „Kochanek” czytać będą aktorzy Teatru Sewruka Anna Suchowiecka i Alan Bochnak.
2 kwietnia, niedziela, o godzinie 13:00 zapraszamy na Małą Scenę gdzie zaprezentują się dwie grupy teatralne prowadzone przez Wojciecha Karpińskiego - Scena Kabaretu i Satyry ze spektaklem „Telewizja Pozytywna” oraz grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu ze spektaklem „Betlejem Polskie”.
Na foyer Dużej Sceny będzie można oglądać wystawę batików Grażyny Komorskiej „Kolor i powietrze”, a na foyer Małej Sceny wystawę fotografii Iwony Krzysztoń z cyklu „Nie taką mnie urodzili”.
A w niedzielę inaugurujemy 16. Elbląską Wiosnę Teatralną.
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy.