› bieżące
13:20 / 27.02.2013

Dramat chorych dzieci. Elbląg bez poradni kardiologicznej dla najmłodszych

Dramat chorych dzieci. Elbląg bez poradni kardiologicznej dla najmłodszych

Rodzice dzieci chorujących na serce, mają problem. Od początku tego roku w Elblągu nie ma poradni kardiologicznej dla najmłodszych. Dotychczas bezpłatną konsultację kardiologiczną świadczyło Wielospecjalistyczne Centrum Pediatryczne Optima działające na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Obecnie rodzice są zmuszeni szukać specjalistycznych poradni w innych miastach (Olsztynie lub Gdańsku), bądź też korzystać z usług prywatnych specjalistów.

Wielospecjalistyczne Centrum Pediatryczne Optima do końca roku 2012 świadczyło konsultacje kardiologiczne, refundowane przez NFZ. Od stycznia specjaliści z Optimy przyjmują tylko prywatnie. Przyczyną jest brak kontraktu z Funduszem.

- Byłam zbulwersowana tym, że chcąc skonsultować zgłaszane przez moje dziecko bóle w okolicach serca, musiałam udać się do prywatnego specjalisty, albo położyć syna do szpitala – żali się czytelniczka. Dziwię się, że w mieście ponad 100 – tysięcznym nie ma kardiologa dziecięcego, do którego można udać się bezpłatnie – dodaje.

- Rzeczywiście problem istnieje. Elbląg od jakiegoś czasu boryka się z brakiem specjalistów w tym zakresie – przyznaje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie. Do ogłoszonego konkursu na 2013 rok nikt się nie zgłosił – dodaje rzecznik. Jak przekonuje Magdalena Mil, konkurs w ciągu najbliższych miesięcy zostanie ogłoszony ponownie. 

Do tego czasu, rodzicom i ich dzieciom pozostaje albo prywatne i pełnopłatne wizyty u specjalisty, albo... leczenie w innym mieście.

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%