09:58 / 25.05.2014

Droga do morza. MIR opracowuje plan przekopu Mierzei Wiślanej

 Droga do morza. MIR opracowuje plan przekopu Mierzei Wiślanej

Będzie nowy projekt wieloletniego programu dotyczącego przekopu Mierzei Wiślanej. Ma on zawierać nowy harmonogram budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i plan finansowania ze środków krajowych - podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, w szczególności władze Elbląga. Podkreślają, że w ten sposób elbląski port i porty nadzalewowe będą miały szansę rozwoju, a cały region będzie atrakcyjniejszy dla turystów.

W marcu tego roku prezydent Elbląga Jerzy Wilk wysłał list do premiera Donalda Tuska i wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, w którym zaapelował o przyspieszenie prac nad budową kanału.

W odpowiedzi przesłanej do prezydenta Elbląga wiceminister infrastruktury Dorota Pyć napisała, że ministerstwo wraz z Urzędem Morskim w Gdyni rozpoczęło proces opracowywania nowego projektu programu wieloletniego dotyczącego budowy przekopu.

Jak poinformował PAP rzecznik ministerstwa Piotr Popa, projekt zawiera nowy harmonogram realizacji i finansowania inwestycji ze środków budżetu państwa w latach 2015-2020.

"Do podjęcia decyzji w sprawie realizacji projektu potrzeba wszystkich dokumentów, w tym decyzji środowiskowych, które jednoznacznie wskażą bilans plusów i minusów tej inwestycji" - powiedział.

Dodał, że dokumentacja będzie wymagała uzupełnienia informacji dotyczącej wpływu przedsięwzięcia na obszary Natura 2000. Chodzi o wpływ budowy kanału na siedliska miejscowej fauny i związanych z tym działań kompensacyjnych. Takie właśnie uwagi wniosła Komisja Europejska, która w styczniu tego roku zapoznała się z dokumentacją środowiskową przygotowaną w ubiegłym roku.

Resort infrastruktury wyjaśnił, że nowy projekt programu wieloletniego budowy kanału przez Mierzeję musi powstać, ponieważ wygasł poprzedni program, realizowany w latach 2008-2013.

"Etap przedinwestycyjny wyznaczony w uchwale z 2007 roku ustanawiającej program wieloletniej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską był niemożliwy do zrealizowania, ponieważ brakowało niezbędnych analiz prawnych i środowiskowych" - podało ministerstwo infrastruktury.

Zaznaczono, że konieczne było sporządzenie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska raportu do Komisji Europejskiej. KE w styczniu tego roku wskazała, że przesłana dokumentacja nie zawiera wystarczających informacji nt. wpływu przedsięwzięcia na obszary Natura 2000. Resort wyjaśnił, że w związku z tym rząd do końca 2013 roku nie mógł więc podjąć uchwały w sprawie kontynuacji programu.

Port Elbląg jest największym portem Zalewu Wiślanego i najbliższym unijnym portem, obsługującym przewozy do Kaliningradu i Bałtyjska. Leży 40 km od granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i jedyny bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego możliwy jest przez Cieśninę Pilawską.

Według władz samorządowych Elbląga na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną zyska m.in. elbląski port morski. Jak zaznaczył Wilk, przeładunki w porcie rosną co roku średnio o około 70 procent. W 2013 roku przeładowano 285,5 tys. ton towarów. W tym roku - według szacunków - wielkość przeładunków wzrośnie do 400 tys. ton.

Tusk w lipcu zeszłego roku mówił, że przekop Mierzei Wiślanej będzie możliwy, jeżeli okaże się opłacalny i bezpieczny ekologicznie.

"Gdyby jednak Elbląg miał do tej inwestycji dopłacać i byłaby ona zagrożeniem ekologicznym, przekopu nie będzie" - powiedział.

Według wstępnych szacunków budowa kanału żeglugowego ma kosztować od 600 do 700 mln zł. (PAP)

Żródło: www.samorzad.pap.pl

 

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%