› bieżące
13:57 / 17.07.2012

Droga z Elbląga do Pasłęka płatna dla pojazdów ciężkich

Droga z Elbląga do Pasłęka płatna dla pojazdów ciężkich

fot. viatoll.pl

Od 1 lipca 14-kilometrowy odcinek drogi S7, od węzła Elbląg-Wschód do węzła Pasłęk-Północ, stał się płatny dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Odcinek ekspresówki z Elbląga do Pasłęka włączono do elektronicznego systemu poboru opłat ViaTOLL, który obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Co roku rozszerza się o kolejne, oddawane do użytku odcinki dróg ekspresowych i autostrad.

Na odcinku S7 od Elbląga do Pasłęka stanęły nad drogą dwie bramownice wyposażone w anteny – pomiędzy węzłem Elbląg-Wschód i Bogaczewo oraz pomiędzy węzłem Bogaczewo a Pasłęk- Północ. Anteny umożliwią komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.
 
ViaTOLL to system, który wszedł w życie 1 lipca 2011 r. i pozwolił kierowcom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci płatnych dróg krajowych zastępując obowiązujący wcześniej system winiet. Jest  obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Wysokość opłat zależna jest od klasy drogi, kategorii pojazdu i klasy pojazdów w zależności od emisji spalin.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%