› inwestycje drogowe
13:52 / 26.07.2012

Drogowcy odkopali fortyfikacje. Prace na Pocztowej czasowo wstrzymane

Drogowcy odkopali fortyfikacje. Prace na Pocztowej czasowo wstrzymane

fot. Konrad Kosacz

Podczas prac przy rozbudowie drogi nr 503, przy ul. Pocztowej ekipy natrafiły na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. Po rozebraniu przebiegającej wzdłuż ulicy trakcji tramwajowej i wykonaniu wykopów, w ziemi odsłonięto relikty architektury murowanej.  Prace budowlane na tym odcinku zostały wstrzymane.

- Odsłonięte relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga – mówi dr Grażyna Nawrolska, archeolog prowadząca nadzór nad pracami drogowymi. - Prawdopodobnie są to pozostałości fortyfikacji bastionowych. Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga. Oczywiście dokładniejsze informacje będą możliwe po przekonsultowaniu z badaczami architektury. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia rozmów w sprawie ich przyjazdu do Elbląga.

Po odkryciu znaleziska, prace drogowe musiały zostać wstrzymane do czasu udokumentowania przez badaczy fragmentu murów. Co będzie się działo dalej?
- Prace budowlane zostały na razie wstrzymane do momentu przyjazdu badacza architektury. Teraz przygotowujemy dokumentację naukową, czyli wszystko jest fotografowane oraz opisywane. Postaramy się, żeby poszło to jak najsprawniej. Przyznam, że bardzo pomaga nam firma Eurovia, tę współpracę oceniam wzorowo – podkreśla dr Nawrolska.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4