Drony i inne zjawiska. Elbląskie Targi Cyfrowe
fot. RB
W Sali Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha odbyło się spotkanie przedstawicieli miejscowych firm, uczniów i studentów. Uczestniczyli w nim również zagraniczni goście. Elbląskie Targi Cyfrowe nie były zbyt dużą imprezą, ale dla zainteresowanych nowymi technologiami nie brakowało atrakcji.
Elbląskie Targi Cyfrowe są organizowane w ramach projektu „Digital Generation” współfinansowanego w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Wydarzenie to realizowane jest w ramach międzynarodowego spotkania młodzieży, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Elbląg Europa.
- Pierwsza część Elbląskich Targów Cyfrowych jest częścią wystawienniczą, w której firmy, uczelnie, młodzież i instytucje wystawiają się na stoiskach. Od firm oczekuje się wystawienia swoich produktów związanych z kolportażem informacji wśród środowisk młodzieżowych, od uczelni – przedstawienia swoich kierunków związanych z informatyką i nowymi technologiami, od młodzieży – uczestnictwa w konkursie na nowe technologie, przewidujemy również udział instytucji tj. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, czyli instytucja zarządzająca środkami w nowym programie grantowym dla młodzieży – ERASMUS+, przedstawiciele Eurodesku, Przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizacje wspierające przedsiębiorczość i europosłów. Podczas części wystawienniczej będą odbywać się również wystąpienia prelegentów - czytamy na stronie Targów.
Drugi etap to debata „Młodzi i Europa” pomiędzy młodzieżą uczestniczącą w spotkaniu, internautami i kandydatami na posłów w Parlamencie Europejskim z naszego regionu. Posłowie będą mieli możliwość skonfrontowania swoich pomysłów z młodzieżową rzeczywistością, natomiast młodzież będzie mogła powiedzieć, co dla nich jest najważniejsze ze swojego punktu widzenia. Debata będzie prowadzona w dwóch językach: polskim i angielskim. Etapy zakończą się po 4,5 godzinie, kiedy nastąpi rozdanie nagród w konkursie organizowanym w ramach projektu.
Na każdy stoisku promowała się inna firma czy organizacja. Wrażenie robił projekt elbląskiej firmy Opegieka. Przedstawili specjalnego drona "Lolek" to znaczy Kwadrokopter Microdrone MD4-1000. To pojazd służący do łatwiejszego i tańszego dostępu do danych z powietrza. Jest to bezpieczna alternatywa dla bezpośrednich prac na wysokościach. Możliwość tworzenia podniebnych ujęć z dowolnego kąta. Jego pułap wynosi do 1000 m.
Zespół Szkół Mechanicznych zaprezentował model robotów, wykorzystując do ich zbudowania klocki Lego. Poruszane za pomocą komputera. Znajdowały się również inne firmy, jak ICT Amber czy Reproskan. Uwagę przyciągały drukarki PJD Automatyka, wytwarzające najróżniejsze rzeczy w trójwymiarze. Do tego używały tworzywa sztucznego, wyrabiając odpowiednie kształty.
Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z własnym napisem, promującym wybory do Europarlamentu.