DROZD Centrum Techniki z Elbląga rozbuduje cmentarz Dębicę
fot. elblag.net
Cmentarz Dębica powstał na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Rok 2000 był dla niego czasem zmian. Wówczas rozpoczęto jego stopniową rozbudowę i sukcesywnie powstawały nowe kwatery. Od 2005 roku na cmentarzu umożliwiono pochówek w tzw. kolumbariach (zbiorowych grobowcach z niszami na urny), a przed trzema laty ich liczbę zwiększono. W maju ogłoszono przetarg na przebudowę cmentarza. Zdecydowano, że zajmie się tym elbląska firma DROZD Centrum Techniki.
Istniejący od 41 lat cmentarz komunalny Dębica, zlokalizowany przy ul. Łęczyckiej, dopiero wraz z nadejściem XXI wieku doczekał się poważniejszych zmian. Warto w tym momencie wspomnieć o wprowadzeniu w 2005 roku nowej formy pochówku poprzez kremację i umieszczenie urny w tzw. kolumbarium. Następne lata dowiodły, że zainteresowanie nią jest coraz większe, co poskutkowało budową kolejnych kolumbariów za prawie pół miliona złotych.
Ostatnią dużą inwestycję przeprowadzono na Dębicy w 2007 roku. Wówczas oddano do użytku kompleks usługowy o powierzchni 1000 m kw., który został ulokowany na nowej części cmentarza. Pięć lat później udostępniono jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie Salę Pożegnań. Dębica pozyskała również specjalistyczne chłodnie, które mieszczą 16 osób. Rok 2013 miał być kolejnym znaczącym okresem w historii cmentarza. Wtedy właśnie ogłoszono przetarg na jego rozbudowę, a co za tym idzie - na zwiększenie przestrzeni pod miejsca pochówku.
Przetarg unieważniono z uwagi na brak zainteresowania ze strony przedsiębiorców. Niedawno ponownie wszczęto procedury przetargowe. Wynikać to może z danych, opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, Oddział w Olsztynie. Obraz, jaki się z nich wyłania, nie jest optymistyczny - od roku 2010 systematycznie rośnie liczba zgonów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w naszym mieście. O ile pięć lat temu współczynnik ten wynosił 9,7 to już dwa lata później osiągnął wynik dwucyfrowy, czyli 10,3, a w roku 2013 już 10,6. Widać więc wyraźną tendencję zwyżkową.
To zaś oznacza, że wkrótce na nekropolii przy ul. Łęczyckiej zabraknie miejsc pod nowe groby. Mając to na uwadze, miasto po raz kolejny ogłosiło przetarg na prace, zmierzające do rozbudowy Dębicy przy sektorze E III 4 (na zachód od głównego wejścia na teren cmentarza), E IV 11 i E IV 12 (sąsiadujące z poprzednim od strony zachodniej)
/Źródło: polski-cmentarz.com/
Zakres prac, przewidzianych w przetargu obejmuje m. in. wykonanie alejek w obrębie kwater E III 4, E IV 11 i E IV 12 o nawierzchni z kostki betonowej (o powierzchni około 1.475 m2), z uwzględnieniem wykonania odwodnienia alejek (o długości około 55 m); wykonanie prac ziemnych związanych z ukształtowaniem terenu, łącznie z mechanicznym karczowaniem pni (na powierzchni około 14.000 m2); budowę dwóch kolumbariów dwustronnych, tzw. północnych, w tym jednego z kwietnikiem i jednego bez kwietnika, wraz z zagospodarowaniem terenu w obrębie kwatery E II 2 (z ławkami, nawierzchnią z kostki betonowej o powierzchni około 200 m2),
Oprócz tego przewiduje się, że firma, której oferta okaże się najkorzystniejsza (po uiszczeniu przez nią wadium w wysokości 10 tys. zł), będzie musiała wykonać około 310 m ogrodzenia tymczasowego z siatki na słupkach metalowych i ułożyć około 100 m kabla oświetleniowego, wraz z montażem latarni oświetleniowej. Na realizację powierzonych zadań wykonawca będzie miał cztery miesiące od dnia udzielenia zamówienia.
Termin składania ofert upłynął 26 maja. Swoje propozycje złożyły cztery firmy: Prasbet s. j. Wojciech Hilger, Mariusz Ziemer z Grudziądza i trzy lokalne: Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe Elzambud sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego "Dual" Wiesław Szynkiewicz i DROZD Centrum Techniki mgr. inż. Adam Nowosad. Zamówienia udzielono ostatniej z wymienionych firm.