Drugi dzień Elbląskiego Święta Chleba za nami. Co będzie się działo w niedzielę? (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Drugi dzień Elbląskiego Święta Chleba już za nami. Po raz dwunasty do naszego miasta przyjechali wystawcy i i turyści z całej Polski. Z roku na rok wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz miejski, jest większe. W tym roku w Elblągu gości aż 250 wystawców.
Wczorjaszy dzień był bogaty w wydarzenia. Wszystkie naprawdę trudno wyliczyć, ale spróbujmy. Mieliśmy zatem wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z dr Józefem Sadkiewiczem i dr Grzegorzem Russakiem, walki w ramach I Międzynarodowego Elbląskiego Turnieju Rycerskiego "Metr", wesołe miasteczko na Wyspie Spichrzów, kiermasz książek, gry i zabawy dla małych i dużych w Bibliotece Elbląskiej. W Bramie Targowej odbyło się otwarcie wystawy z Tarnopola z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej, natomiast na rzece Elbląg IV Wyścigi smoczych łodzi. Od godziny 11:00 do 18:00 na placu przy katerze odbywały się zajęcia dla dzieci w namiocie, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Elbląga i okolic ART-Kreatywni. Na najwyższym piętrze Biblioteki Elbląskiej odbyło się autorskie z Agnieszką Pietrzyk wokół jej najnowszej książki „Czas na miłość, czas na śmierć”. Na placu przy katerdze odbyły się liczne występy zespołów artystycznych: zespołu „Karszewianki”, zespołu z Bałtijska, zespołu z Tarnopola, zespołu z Narwy , Zespołu Pieśni i Tańca Malbork. Od godz. 12:00 do 18:00 Spółdzielnia Socjalna IDEA prowadziła miasteczko interaktywne wraz z happeningami animacyjnymi pod nazwą: „Rodzinnie – kulturalnie”, natomiast o godz. 13.00 na scenie znajdującej się przy pacu katedralnym rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Wesele” S. Wyspiańskiego.
Wieczorem (godz. 20.00) na scenie przed katedrą zagrała grupa muzyczna Tuhaj Bej z Olsztyna. Zespół powstał na początku 2005 roku, zainspirowany klimatem i urokiem muzyki ukraińskiej. Muzycy zakorzenieni w bardzo różnych nurtach muzycznych, jak również współgranie instrumentów typowych dla folku jak i muzyki rockowej zaowocowało żywiołowymi kompozycjami cieszącymi się dużą sympatią i energią wśród publiczności. Wielu elblążan tańczyło pod sceną. Mimo deszczowej pogody (w czasie koncertu kilka razy padał przelotny deszcz) zdecydowana większość osób zgromadzonych na koncercie dotrwała do końca.
Oczywiscie cały dzień, od godz. 9.00 do 22.00 trwał jarmark produktów regionalnych. W około 250 kramach zlokalizowanych w centrum Starego Miasta elblążanie mogli nabyć przede wszystkim lokalne wypieki, produkty żywnościowe, rękodzieło i sztukę ludową.
Jakie atrakcje organizatorzy przygotowali na dzisiaj (niedziela, 3 września)?
9:00 - 20:00 Jarmark produktów regionalnych - jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami
żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową - Stare Miasto
od godz. 13:00 Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni - dr Józef Sadkiewicz, dr Grzegorz Russak
9:00 – 17:00 Obóz rycerski - Bulwar Zygmunta Augusta
9:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO - park zabaw dla dzieci - Wyspa Spichrzów
10:50 Otwarcie trzeciego dnia EŚCH - plac przy katedrze
11:00 Międzynarodowy Turniej Miast Partnerskich Elbląga o Łopatę Piekarczyka - plac przy katedrze
11:00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca Malbork - plac przy katedrze
11:00 – 15:00 I Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski „Metr” - Wyspa Spichrzów
11:00 – 17:00 Targi Przedsiębiorczości Społecznej (org. ESWIP) – Bulwar Zygmunta Augusta
11:00 – 18:00 Animacje dla dzieci w namiocie – Stowarzyszenie Przyjaciół Elbląga i okolic ART-Kreatywni –
plac przy katedrze
12:00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Szuwary” - plac przy katedrze
12:00 – 18:00 „Rodzinnie – kulturalnie” – miasteczko interaktywne wraz z happeningami animacyjnymi – Spółdzielnia Socjalna IDEA - plac przy katedrze
13:00 Występ zespołu Integraton - plac przy katedrze
14:00 Występ zespołu muzycznego „EL-Music” - plac przy katedrze
16:00 Występ Bartosza Krzywdy „Młodzi i Krzywda” - plac przy katedrze
17:30 Slavica dance – słowiański fitness – Babska Wyspa Strefa Pozytywnej Energii - plac przy katedrze
18:00 Występ zespołu „Szalone i Szalone Małolaty” - plac przy katedrze