› bieżące
10:40 / 03.08.2018

Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędza wakacje uczennica z Elbląga

Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędza wakacje uczennica z Elbląga

O udział w 4. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW walczyło aż 9 tysięcy uczniów. Wybrana w kilkuetapowym procesie rekrutacji pięćdziesiątka, w tym Agnieszka Dąbkowska z Elbląga, otrzymała szansę na pracę z praktykami nauk ścisłych i przyrodniczych. W programie obozu znalazły się zajęcia m.in. z szycia chirurgicznego, budowy samolotu, druku 3D produktów spożywczych czy krystalizacji białka. Jak mówią sami uczestnicy, takie warsztaty warte były dwóch tygodni wakacji. 

W połowie lipca przygodę naukową na 4. obozie naukowym ADAMED SmartUP rozpoczęło 50 uczniów w wieku 15-19 lat, w tym pochodząca z Elbląga Agnieszka Dąbkowska. Dla większości z nich była to szansa na rozwinięcie sprecyzowanych zainteresowań naukowych w wybranej grupie tematycznej: Medycyna i Nauki Medyczne, Chemia i Biochemia, Fizyka i Nowe Technologie bądź Inżynieria i Robotyka. Jednak dla części z nich udział w obozie stanowił możliwość odnalezienia ścieżki, którą chcieliby podążać w przyszłości. 

Jestem naprawdę zachwycona obozem. Nasza praca przez te dwa tygodnie była wyjątkowa. Otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach praktycznych, ale też w wielu wykładach. Ze względu na moje upodobanie praktyczne, bardziej przypadła mi do gustu praca w laboratorium, gdzie mogliśmy coś fizycznie wykonać. Jednakże wykłady były bardzo pouczające i znacząco poszerzyły moją dotychczasową wiedzę. Najciekawsze okazały się zajęcia z krystalizacji białek, podczas których mogliśmy wyhodować własne kryształy, a następnie oglądać je pod mikroskopem. Myślę, że udział w obozie to bardzo dobra decyzja. Był to aktywny wypoczynek, a także poznałam wielu wspaniałych ludzi z różnych regionów Polski

– mówi Agnieszka Dąbkowska, która od października rozpoczyna studia medyczne w WUM. 

Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych wykładowców m.in. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas spotkań z ekspertami uczestnicy poznali między innymi tajniki druku produktów spożywczych metodą 3D, zmierzyli się z budową samolotu, uczyli się szycia chirurgicznego oraz rozmowy z pacjentem, przeprowadzili krystalizację białka, a także mieli niepowtarzalną okazję do wprowadzenia nadprzewodnika w stan lewitacji.

Największą wartością obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW jest jego interdyscyplinarny charakter. Dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych to ogromna szansa na zetknięcie się z nauką na poziomie akademickim. Udział w innowacyjnych zajęciach praktycznych oraz praca w laboratoriach  są najczęściej nieosiągalne dla tak młodych osób. Przez te dwa tygodnie mieli oni szasnę zebrać wiele inspiracji i pomysłów na przyszłość. Zmierzyli się z zagadnieniami wykraczającymi poza program szkolny oraz odwiedzili miejsca na co dzień dla nich niedostępne, m.in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, siedziba CreoTech, Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Adamed w Pieńkowie oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP. 

Ze względu na okres wakacyjny organizatorzy zadbali także o czas wolny uczestników i zorganizowali dla nich zajęcia niezwiązane bezpośrednio z nauką takie jak warsztaty kulinarne czy szkolenie z wystąpień publicznych. 

Teraz przed Agnieszką i innymi uczestnikami jeszcze kilka tygodni wakacji i jednocześnie oczekiwań na informacje o tym, kto z nich dołączy do grona laureatów nagrody głównej. 10 września br. podczas Gali finałowej zostaną bowiem ogłoszone nazwiska dziesięciu uczestników, którzy skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich mają też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego. 

Aktualne informacje o kolejnej edycji programu ADAMED SmartUP można znaleźć na platformie: http://adamedsmartup.pl/.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%