Drużyny pożarnicze ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu istnieją klasy o profilu technik logistyk z dodatkowym przedmiotem edukacja ratownicza (drużyny pożarnicze). Wchodzący w ich skład młodzi ludzie – choćby z racji zawodu, w którym się kształcą – są zorientowani na pomoc drugiemu człowiekowi. Angażują się też w obsługę różnego rodzaju imprez. Ostatnio takim wydarzeniem był miejski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie ZSTI z klas o profilu technik logistyk z dodatkowym przedmiotem edukacja ratownicza zabezpieczali to wydarzenie od strony technicznej.
Rotacyjnie 30 – 40 osób zaangażowanych jest w różne działania w czasie Finału WOŚP. Jest to cała służba techniczna, która jest odpowiedzialna za przygotowanie sceny, pomoc w przygotowaniu kawiarenki i jej obsługę. Ponadto wypełniamy zadania zlecane przez sztab. Oprócz tego nasi pełnoletni wolontariusze są proszeni o wsparcie przez Miejskie Centrum Wolontariatu – chodzi o opiekę nad niepełnoletnimi wolontariuszami. Mundur to jest z pewnością coś, co nadaje powagi takiej osobie. W ten dzień reprezentujemy zarówno szkołę, jak i formację, do której jesteśmy przypisani, czyli Ochotniczą Straż Pożarną. Uczniowie uczestniczą we wszystkich zleconych zadaniach, będąc w mundurach
– poinformowała nas Anna Nowocień, opiekunka (oraz wychowawca) drużyn pożarniczych w ZSTI w Elblągu.
Mieliśmy okazję spotkać się z uczniami z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, którzy na co dzień uczęszczają do tzw. drużyn pożarniczych. Niektórzy z nich nie mają łatwo. Muszą dojeżdżać do szkoły z okolic Elbląga. Przykładem jest Piotr Szala, który mieszka w Nowym Dworze Gdańskim. Mimo tej odległości, od pierwszej klasy mocno angażuje się w działania WOŚP, jak również jest wolontariuszem w czasie innych wydarzeń organizowanych w naszym mieście.
Piotr Szala przyjeżdża do szkoły z Nowego Dworu Gdańskiego. Zawsze można na nim polegać. Powoli przygotowuje się do egzaminu podstawowego, więc w przyszłości na pewno zasili szereg strażaków ochotników
– poinformowała Anna Nowocień.
Nasza praca polegała na zabezpieczaniu, na rozkładaniu i składaniu sceny, na pomocy
– dodał Piotr Szala.
O wolontariacie w trakcie WOŚP opowiedział również uczeń trzeciej klasy Wojciech Lisowski, który zarówno w tym, jak i poprzednim roku, był przydzielony jako opiekun do niepełnoletnich wolontariuszy.
Oni są głównym ogniwem wsparcia technicznego WOŚP, ale dodatkowo pomagają nam też uczniowie uczęszczający do klas mundurowych z innych szkół. W tym roku był duży nacisk na opiekę nad niepełnoletnimi wolontariuszami
– poinformowała nas Anna Nowocień.
Należy dodać, że uczniowie ZSTI pomagają przy organizacji nie tyko finału WOŚP, ale także wielu innych wydarzeń w naszym mieście, w tym biegu Niepodległości, Biegu Piekarczyka, Marszu Amazonek, zabawy mikołajkowej dla dzieci, organizowanej corocznie w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR-u przy Al. Grunwaldzkiej. W ubiegłym roku brali udział w działaniach związanych z obroną Elbląga przed powodzią.
Co więcej, często zwracają się do nas szkoły, abyśmy zorganizowali u nich naukę prowadzenia pierwszej pomocy. Starsza młodzież z naszej szkoły jeździ ze mną. Tak naprawdę to oni są instruktorami i pokazują jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Współpracujemy także z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1. Tam szkolimy również dzieci niepełnosprawne
– powiedziała opiekunka drużyn pożarniczych.
Umiejętności nabywane przez uczniów ZSTI mają oczywiście również aspekt praktyczny.
Starsi uczniowie czasami przychodzą i chwalą się: "Proszę pani, jechałam samochodem. Zauważyłam, że na przystanku zasłabła starsza osoba. Zatrzymałam się i udzieliłam pierwszej pomocy."
– poinformowała nas Anna Nowocień.
Nasi uczniowie znają cenę życia. Wiedzą, że życie jest najważniejsze. Nie przejdą obojętnie, jeśli zobaczą kogoś leżącego na ławce. Mają smiałośc i nie boją się ingerować w takie sprawy
– dodała dyrektor ZSTI Mariola Witomska.
Absolwenci szkoły po trzeciej klasie mają możliwość uzyskania uprawnień strażaka ochotnika. Mogą podejść do odpowiedniego egzaminu i po jego zaliczeniu uczestniczyć w akcjach strażackich. Jako strażacy ochotnicy mają pierwszeństwo w przyjęciu do Państwowej Straży Pożarnej, jak również ułatwione zadanie w przypadku zdawania egzaminów do państwowych szkół pożarniczych.
Szkoleniem drużyn pożarniczych ZSTI zajmuje się ich jednostka macierzysta, którą jest OSP w Milejewie. Ponadto uczniowie trzeciej klasy uczestniczą w praktykach zawodowych na terenie Państwowej Straży Pożarnej, podczas których mają okazję od środka zobaczyć, jak wygląda praca zawodowego strażaka. Biorą też udział w specjalnie przygotowywanych dla nich ćwiczeniach, podczas których pod okiem instruktorów szkolą się m.in. w taktyce działań ratowniczo-gaśniczych. Biorą też udział w ćwiczeniach powiatowych, organizowanych dla ochotników, które gromadzą strażaków z terenu powiatu elbląskiego. Reasumując: nabywają w ten sposób umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Na samym końcu mogą podejść do szkolenia podstawowego i po zdanym egzaminie zostać strażakami ochotnikami.
Tegoroczną akcję WOŚP tradycyjnie już wspomagał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, prosząc o zaangażowanie jednostek OSP. Każdy biorący w tym roku udział w finale WOŚP mógł zobaczyć za sceną – ustawioną na ul. Stary Rynek – szpaler samochodów strażackich.
W styczniu 2018 roku Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych w Elblągu jako jedyna szkoła w Polsce została objęta honorowym patronatem przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka.
Doceniając zaangażowanie władz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i dyrekcji Szkoły oraz niewątpliwą wartość edukacyjną i społeczną podejmowanych działań wyrażam zgodę na objęcie honorowym patronatem klas strażackich Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu
– napisał w styczniu 2018 roku Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.
Po zakończeniu nauki w ZSTI bardzo wielu byłych uczniów drużyn pożarniczych funkcjonuje w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto część z nich próbuje swoich sił, starając się dostać do Państwowej Straży Pożarnej.
Ta forma kształcenia cieszy się w naszym mieście i okolicy dużą popularnością.
W tym roku w pierwszej klasie mam 40 zainteresowanych
– poinformowała nas Anna Nowocień.