› poradnik
15:37 / 23.12.2020

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne

Aranżacja i wykończenie wnętrz często wymaga zastosowania rozwiązań pozwalających na znaczne zaoszczędzenie miejsca. W przypadku mieszkań o małej powierzchni warto zastanowić się nad zastosowaniem drzwi przesuwnych. W ten sposób cała przestrzeń stanie się bardziej ustawna. Jak zatem znaleźć idealne drzwi przesuwne? Oto kilka wskazówek. 

  1. Zastosowania drzwi przesuwnych
  2. Rodzaje drzwi rozsuwanych
  3. Drzwi przesuwne chowane w ścianę - wady i zalety
  4. Drzwi przesuwne naścienne - wady i zalety
  5. Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi rozsuwane?

Zastosowania drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są wręcz stworzone do małych pomieszczeń. Takie wyposażenie sprawia, że można znacznie więcej przestrzeni wykorzystać do ustawienia mebli. Można jest zamontować na specjalnej metalowej szynie. Sprawdzają się nie tylko jak drzwi miedzy poszczególnymi pomieszczeniami, lecz także jako drzwi do garderoby lub szafy. Są to produkty, które w maksymalnym stopniu zapewniają prywatność, dlatego sprawdzą się również w sypialniach. Warto także zwrócić uwagę, że są one bardzo ciche, dlatego ich zamykanie lub otwieranie nie obudzi śpiącej osoby. Cały komplet takich drzwi składa się ze wspomnianej już szyny. Są one najczęściej wykonane ze stopów aluminium w różnych proporcjach, dzięki czemu charakteryzują się trwałością. Szyny nie niszczą się nawet przy nadmiernej eksploatacji. Te trwałe konstrukcje można wykorzystywać przy aranżacji wnętrza domów prywatnych oraz biur. W sklepach dostępne są szyny jednotorowe oraz dwutorowe. Kolejny element to tak zwany wózek. To właśnie ta część sprawia, że drzwi można przesuwać. Oczywiście producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną drzwi, co sprawia, że z powodzeniem udaje się dobrać do pomieszczeń utrzymanych w różnych stylach. 

Rodzaje drzwi rozsuwanych

Drzwi składane mogą się przesuwać po ścianie lub w niej chować (w takiej sytuacji są wyposażone w specjalną gipsowo-kartonową kasetę). Najmniej przestrzeni zajmują drzwi harmonijkowe. Doskonale pasują do rustykalnych wnętrz, gdzie główną rolę odgrywa drewno. Warto także zwrócić uwagę na drzwi ścięte. Najczęściej wiesza się je na specjalnej szynie. Cały system montowany jest na górnej prowadnicy, która zostaje dodatkowo wzmocniona. Dla lepszego wykorzystania powierzchni warto całą konstrukcję przytwierdzić do sufitu. takie drzwi można bez problemu stosować do oddzielania pomieszczeń. Zapewniają odpowiednie tłumienie dźwięków, dzięki czemu można za ich pomocą zadbać o komfort i ciszę w konkretnym pomieszczeniu. W przypadku drzwi naściennych skrzydło drzwi przesuwa się wzdłuż prowadnic. Jeśli system został poprawnie zamontowany, to podczas otwierania oraz zamykania drzwi nie powinny się pojawić żadne problemy. W przypadku drzwi wsuwanych w ścianę przed montowaniem należy wcześniej przygotować otwór o odpowiednim rozmiarze. 

Oczywiście poszczególne modele różnią się także materiałem wykonania. Jeśli szukasz modelu z przeszkleniem, wybieraj produkty wykonane ze specjalnego szkła hartowanego. Są to produkty o niebywałej jakości, które wytrzymają wiele lat. Warto także zdecydować się na zakup drzwi z prawdziwego drewna. Takie wyposażenie wnętrz jest nie tylko trwałe, lecz również eleganckie. Drewno pasuje praktycznie do każdego wnętrza: wykończonego w sposób rustykalny lub nowoczesny i minimalistyczny. Zastosowanie do produkcji wysokiej klasy komponentów sprawia, że modele te są znacznie droższe. Jeśli zatem nie masz wystarczających funduszy, warto kupić drzwi z materiałów drewnopodobnych. 

Drzwi przesuwne chowane w ścianę - wady i zalety

Drzwi przesuwne chowane w ścianie pozwalają na oszczędzenie znacznej ilości miejsca. W czasie otwierania i zamykania nie przeszkadzają i nie ograniczają poruszania się po pomieszczeniu. Są też stosunkowo bezpieczne, nie trzaskają. Stanowią także ciekawy i oryginalny element dekoracyjny. Mnogość i duża różnorodność produktów sprawia, że każdy znajdzie drzwi idealnie pasujące do danego pomieszczenia. Wystarczy zamocować prowadnicę na ścianie i właściwie wszystko jest już gotowe. Niektóre firmy oferują także wykonywanie takich drzwi na wymiar, dzięki czemu nawet w przypadku nietypowych modeli nie będzie problemu z dobraniem. Warto jednak pamiętać, że pomimo tego iż są to drzwi pasujące do danego pomieszczenia, to nie oferują aż takiej dobrej izolacji akustycznej pomieszczeń, jak tradycyjne drzwi zamykane na klamkę. W przypadku drzwi chowanych w ścianę montaż i budowa specjalnej gipsowo-kartonowej ścianki może być większym przedsięwzięciem. 

Drzwi przesuwne naścienne - wady i zalety

Drzwi naścienne są bardzo proste w montażu. Wystarczy zamontować szynę na ścianę i praktycznie wszystko jest gotowe. Zajmują mało miejsca, ale trzeba pamietać, że muszą mieć miejsce na to, by się przesunąć. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są szyny. Słabej klasy materiały szybko się poniszczą. W końcu drzwi są otwierane codziennie nawet kilka razy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi rozsuwane?

Wybierając drzwi przesuwne, należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jak już napisane zostało, kluczową rolę odgrywają materiały. Chodzi nie tylko o same drzwi, lecz także o systemy mocujące. To one odpowiadają za wytrzymałość. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%