› bieżące
15:24 / 12.07.2017

Duże przyspieszenie tempa wdrażania Regionalnego Planu Operacyjnego w województwie

Duże przyspieszenie tempa wdrażania Regionalnego Planu Operacyjnego w województwie

fot. Marcin Mongiałło

Jak poinformował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, łączna wartość dofinansowania UE umów podpisanych w ramach RPO na lata 2014-2020 wyniosła na koniec czerwca około 1,45 mld zł, co stanowi 20,1 proc. alokacji.

W ostatnich dwóch miesiącach wartość kontraktacji wzrosła o 8,6 pkt. proc., czyli niemal została podwojona. Oznacza to, że w stosunku do wszystkich RPO 2014-2020, województwo warmińsko-mazurskie plasuje się na 13. miejscu. w porównaniu z kwietniem nastąpił awans o trzy pozycje. Jak dotąd najmniej środków zostało zakontraktowanych m.in. w Cyfrowym regionie i Efektywności energetycznej.

Gustaw Marek Brzezin uważa, że na znaczące przyspieszenie tempa wdrażania RPO na Warmii i Mazurach wskazują też dane o wartości dofinansowania UE w zatwierdzonych wnioskach o płatność. W połowie roku było to ok. 190 mln zł, co stanowiło 2,6 proc. alokacji. Przez ostatnie dwa miesiące ten odsetek podwoił się.

W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-20 dla naszego województwa przeznaczono 1,728 mld euro, czyli o 300 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie budżetowej UE.

Obszary, które otrzymają wsparcie w perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach RPO (kwoty w skali całego kraju)

  • modernizcja oraz budowa nowych dróg: – ok.15 mld euro,
  • przedsiębiorczość – ok. 20 mld euro,
  • transport publiczny – ok. 4,4 mld euro,
  • bezpieczeństwo energetyczne – ok. 1 mld euro,
  • kolej – ok. 10 mld euro,
  • szkolnictwo wyższe – ok. 1,2 mld euro,
  • cyfryzacja administracji, usługi publiczne dostępne przez Internet – ok. 1 mld euro,
  • aktywizacja zawodowa i poprawa sytuacji na rynku pracy młodych ludzi – ok.1,8 mld euro,
  • ogólny dostęp do szerokopasmowego Internetu – ok. 1 mld euro.

Regionalny program operacyjny 2014-2020 to dokument określający działania i obszary wsparcia w wyżej wymienioonych latach. Ponownie realizowanych jest 16 programów operacyjnych, w tym jeden przejściowy program operacyjny dla województwa mazowieckiego, które jako jedyny region Polski nie zalicza się do regionów słabo rozwiniętych (wielkość PKB na mieszkańca jest wyższe niż 75 % średniej unijnej). Na realizację programów zostanie przeznaczone około 60 % funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu rozwoju regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Opracowano m.in. na podst.: PAP.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%