› bieżące
07:00 / 11.02.2015

Dwa pasy na rondzie, ale tylko jeden dla samochodów. Dlaczego?

Dwa pasy na rondzie, ale tylko jeden dla samochodów. Dlaczego?

fot. Bartłomiej Ryś

Od momentu powstania ronda łączącego ul. Browarną oraz Brzeską z mostem Unii Europejskiej zastanawialiśmy się dlaczego drugi pas od strony Brzeskiej do jazdy na wprost jest oznaczony jako bus-pas. Aby rozwiać wątpliwości próbowaliśmy uzyskać odpowiedź od Urzędu Miasta. Okazało się, że to nie lada zadanie.

Jadąc samochodem od strony Brzeskiej w kierunku mostu unijnego musimy skorzystać z lewego pasa ruchu. Z prawego możemy skręcić jedynie w prawo. Co innego autobusy – te, podobnie jak „osobówki” mogą skręcić w prawo bądź pojechać prosto. Zastanawialiśmy się dlaczego projektant zdecydował się na takie rozwiązanie. Dwa pasy do jazdy na wprost zdecydowanie zmniejszyłyby korki tworzące się w tej części miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Aby odpowiedzieć na to pytanie na początku skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Urzędu Miejskiego. Ten odesłał nas do biura projektanta, pana Zbigniewa Grudnia. Ten z kolei z powrotem „cofnął” nasze zapytanie do UM, a konkretnie do Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg. Na odpowiedź czekaliśmy kilka dni.

Dopiero pan Marek Kuna ze wspomnianego Departamentu wyjaśnił nam powody takiej decyzji. Poniżej prezentujemy uzyskaną odpowiedź:

1. Jednym z założeń przyjętego rozwiązania (zresztą na całym przebudowanym fragmencie DW 503) było zapewnienie priorytetu dla komunikacji zbiorowej, w tym przypadku dla autobusów. Stąd dopuszczenie jedynie autobusów do korzystania przejazdu na wprost ze słabo obciążonego skrętami w prawo pasa na wlocie ronda od ul. Brzeskiej. Powyższe umożliwia przejechanie autobusów obok kolejki pozostałego ruchu na pasie lewym.

2. Autobus za rondem wjeżdża w pas zanikający (Trasa Unii) i zatrzymuje się na przystanku umieszczonym bezpośrednio za wylotem z ronda. W pas ten skręcają także pojazdy z pasa do skrętu w prawo z północnego wlotu ul. Browarnej. Ten skręt w prawo jest silnie obciążoną relacją. Przyjęte rozwiązanie redukuje ruch na pasie zewnętrznym ronda pochodzący z ul. Brzeskiej i równoważy potoki pojazdów na obu pasach wylotu z ronda na Trasę Unii Europejskiej.

3. Zasadą jest, że pojazdy opuszczając skrzyżowanie - w tym przypadku rondo - przyspieszają. Autobus jadąc pasem zewnętrznym (zanikającym) w Trasę Unii Europejskiej zwalnia dojeżdżając do zatoki autobusowej. Każde rozwiązanie zwiększające ruch na tym pasie zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji polegających na zderzenia pojazdów opuszczających rondo z jadącym i zwalniającym przed nimi autobusem.

4. Wprowadzenie na wlocie ul. Brzeskiej pasów na wprost - w lewo i na wprost - w prawo spowodowałoby:
- brak priorytetu dla autobusu przy przejeździe przez rondo
- przeciążenie ruchem krótkiego pasa zanikającego na Trasie Unii Europejskiej.
- utrudnienia dla autobusu w opuszczeniu przystanku
- przyczyniło by się do zwiększenia ryzyka występowania kolizji spowodowanych uderzeniami w tył autobusu.

10
10
oceń tekst 20 głosów 50%