› imprezy
10:07 / 30.01.2013

"Dwa serca anioła". W Filii nr 5 dzieci podyskutują o powieści Wojciecha Widłaka

W poniedziałek 4 lutego  o godz. 13.30 w Filii nr 5 przy ul. Rodziny Nalazków odbędzie się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, poświęcone książce Wojciecha Widłaka pt.: „Dwa serca anioła”. Na spotkanie zapraszamy dzieci z Osiedla Zawada, jak również z innych części miasta. Wstęp wolny.

Książka Wojciecha Widłaka zdobyła wiele nagród, m.in.: Dużego Donga 2012, czyli nagrodę główną w konkursie polskiej sekcji IBBY przyznawaną przez jury dziecięce i profesjonalne; Pióro Fredry, czyli główną nagrodą w konkursie 20. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek; poza tym ilustracje Pawła Pawlaka do „Dwóch serc anioła” zostały wybrane z kilku tysięcy innych prac i jako jedyne z Polski znalazły się na prestiżowej Bolonia Illustrators Exhibition. Posród innych wydawnictw książkę wyróżniają przepiękne granatowo-czerwone ilustracje, będące dopełnieniem tekstu.

O książce:

Gdy Romek miał sześć lat, znalazł się w szpitalu i usłyszał, że ma bardzo poważną wadę serca.
Teraz Romek ma kilka lat więcej. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może grać w piłkę ani biegać. Chłopaki na podwórzu nazywają go Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Ale pewnego dnia...

„Dwa serca anioła” pokazują Wojciecha Widłaka - autora „Pana Kuleczki”, „Wesołego Ryjka” i innych pogodnych książeczek - z trochę innej strony. Ale mimo poważnego problemu, jaki został tu poruszony, jest to książka pogodna i budząca nadzieję, pełna typowego dla autora, czułego humoru. Ilustracje Pawła Pawlaka, w charakterystycznej - dwutonowej - i nietypowej dla artysty kolorystyce, stanowią ciekawą interpretację opowieści.

Autor Pana Kuleczki pisze z perspektywy dziecka, które nie rozumie wszystkiego – dlaczego choruje? dlaczego anioł z obrazka mu nie odpowiada? dlaczego mama płacze, a doktor robi dziwne miny? Być może jednak ta niewiedza pozwala mu łagodniej przechodzić przez trudne doświadczenia.
http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/

Nowo powstały Dyskusyjny Klub Książki w Filii nr 5 przeznaczony jest dla dzieci w wieku 10-13 lat.

Filia nr 5 przy ul. Rodziny Nalazków 20 mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1.

Aleksandra Buła
Biblioteka Elbląska

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%